Indicatiu Indicative
Present Present
- jo admeto
- tu admets
- ell, ella, vostè admet
- nosaltres admetem
- vosaltres admeteu
- ells, elles, vostès admeten
Imperfet Imperfect
- jo admetia
- tu admeties
- ell, ella, vostè admetia
- nosaltres admetíem
- vosaltres admetíeu
- ells, elles, vostès admetien
Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)
- jo vaig admetre
- tu vas admetre
- ell, ella, vostè va admetre
- nosaltres vam admetre
- vosaltres vau admetre
- ells, elles, vostès van admetre
Also: vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Simple past (written)
- jo admetí
- tu admeteres
- ell, ella, vostè admeté
- nosaltres admetérem
- vosaltres admetéreu
- ells, elles, vostès admeteren
Futur Future
- jo admetré
- tu admetràs
- ell, ella, vostè admetrà
- nosaltres admetrem
- vosaltres admetreu
- ells, elles, vostès admetran
Condicional Conditional
- jo admetria
- tu admetries
- ell, ella, vostè admetria
- nosaltres admetríem
- vosaltres admetríeu
- ells, elles, vostès admetrien
Perfet Present perfect
- jo he admès
- tu has admès
- ell, ella, vostè ha admès
- nosaltres hem admès
- vosaltres heu admès
- ells, elles, vostès han admès
Plusquamperfet Pluperfect
- jo havia admès
- tu havies admès
- ell, ella, vostè havia admès
- nosaltres havíem admès
- vosaltres havíeu admès
- ells, elles, vostès havien admès
Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior
- jo vaig haver admès
- tu vas haver admès
- ell, ella, vostè va haver admès
- nosaltres vam haver admès
- vosaltres vau haver admès
- ells, elles, vostès van haver admès
Passat anterior Past anterior
- jo haguí admès
- tu hagueres admès
- ell, ella, vostè hagué admès
- nosaltres haguérem admès
- vosaltres haguéreu admès
- ells, elles, vostès hagueren admès
Futur perfet Future perfect
- jo hauré admès
- tu hauràs admès
- ell, ella, vostè haurà admès
- nosaltres haurem admès
- vosaltres haureu admès
- ells, elles, vostès hauran admès
Condicional perfet Conditional perfect
- jo hauria admès
- tu hauries admès
- ell, ella, vostè hauria admès
- nosaltres hauríem admès
- vosaltres hauríeu admès
- ells, elles, vostès haurien admès
Subjuntiu Subjunctive
Present Present
- jo admeti
- tu admetis
- ell, ella, vostè admeti
- nosaltres admetem
- vosaltres admeteu
- ells, elles, vostès admetin
Imperfet Imperfect
- jo admetés
- tu admetessis
- ell, ella, vostè admetés
- nosaltres admetéssim
- vosaltres admetéssiu
- ells, elles, vostès admetessin
Perfet Perfect
- jo hagi admès
- tu hagis admès
- ell, ella, vostè hagi admès
- nosaltres hàgim admès
- vosaltres hàgiu admès
- ells, elles, vostès hagin admès
Plusquamperfet Pluperfect
- jo hagués admès
- tu haguessis admès
- ell, ella, vostè hagués admès
- nosaltres haguéssim admès
- vosaltres haguéssiu admès
- ells, elles, vostès haguessin admès
Imperatiu Imperative
Imperatiu Imperative
- tu admet
- vostè admeti
- nosaltres admetem
- vosaltres admeteu
- vostès admetin
Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).
Verbs conjugated like permetre