Conjugation of afirmar

afirmar = to state

  • First-conjugation verb (-ar), regular
  • Gerund : afirmant
  • Past participle : afirmat, afirmada, afirmats, afirmades
  • Conjugated like cantar

Indicatiu Indicative

Present Present

  • jo afirmo
  • tu afirmes
  • ell, ella, vostè afirma
  • nosaltres afirmem
  • vosaltres afirmeu
  • ells, elles, vostès afirmen

Imperfet Imperfect

  • jo afirmava
  • tu afirmaves
  • ell, ella, vostè afirmava
  • nosaltres afirmàvem
  • vosaltres afirmàveu
  • ells, elles, vostès afirmaven

Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)

  • jo vaig afirmar
  • tu vas afirmar
  • ell, ella, vostè va afirmar
  • nosaltres vam afirmar
  • vosaltres vau afirmar
  • ells, elles, vostès van afirmar

Also: vares, vàrem, vàreu, varen.

Passat simple Simple past (written)

  • jo afirmí
  • tu afirmares
  • ell, ella, vostè afirmà
  • nosaltres afirmàrem
  • vosaltres afirmàreu
  • ells, elles, vostès afirmaren

Futur Future

  • jo afirmaré
  • tu afirmaràs
  • ell, ella, vostè afirmarà
  • nosaltres afirmarem
  • vosaltres afirmareu
  • ells, elles, vostès afirmaran

Condicional Conditional

  • jo afirmaria
  • tu afirmaries
  • ell, ella, vostè afirmaria
  • nosaltres afirmaríem
  • vosaltres afirmaríeu
  • ells, elles, vostès afirmarien

Perfet Present perfect

  • jo he afirmat
  • tu has afirmat
  • ell, ella, vostè ha afirmat
  • nosaltres hem afirmat
  • vosaltres heu afirmat
  • ells, elles, vostès han afirmat

Plusquamperfet Pluperfect

  • jo havia afirmat
  • tu havies afirmat
  • ell, ella, vostè havia afirmat
  • nosaltres havíem afirmat
  • vosaltres havíeu afirmat
  • ells, elles, vostès havien afirmat

Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior

  • jo vaig haver afirmat
  • tu vas haver afirmat
  • ell, ella, vostè va haver afirmat
  • nosaltres vam haver afirmat
  • vosaltres vau haver afirmat
  • ells, elles, vostès van haver afirmat

Passat anterior Past anterior

  • jo haguí afirmat
  • tu hagueres afirmat
  • ell, ella, vostè hagué afirmat
  • nosaltres haguérem afirmat
  • vosaltres haguéreu afirmat
  • ells, elles, vostès hagueren afirmat

Futur perfet Future perfect

  • jo hauré afirmat
  • tu hauràs afirmat
  • ell, ella, vostè haurà afirmat
  • nosaltres haurem afirmat
  • vosaltres haureu afirmat
  • ells, elles, vostès hauran afirmat

Condicional perfet Conditional perfect

  • jo hauria afirmat
  • tu hauries afirmat
  • ell, ella, vostè hauria afirmat
  • nosaltres hauríem afirmat
  • vosaltres hauríeu afirmat
  • ells, elles, vostès haurien afirmat

Subjuntiu Subjunctive

Present Present

  • jo afirmi
  • tu afirmis
  • ell, ella, vostè afirmi
  • nosaltres afirmem
  • vosaltres afirmeu
  • ells, elles, vostès afirmin

Imperfet Imperfect

  • jo afirmés
  • tu afirmessis
  • ell, ella, vostè afirmés
  • nosaltres afirméssim
  • vosaltres afirméssiu
  • ells, elles, vostès afirmessin

Perfet Perfect

  • jo hagi afirmat
  • tu hagis afirmat
  • ell, ella, vostè hagi afirmat
  • nosaltres hàgim afirmat
  • vosaltres hàgiu afirmat
  • ells, elles, vostès hagin afirmat

Plusquamperfet Pluperfect

  • jo hagués afirmat
  • tu haguessis afirmat
  • ell, ella, vostè hagués afirmat
  • nosaltres haguéssim afirmat
  • vosaltres haguéssiu afirmat
  • ells, elles, vostès haguessin afirmat

Imperatiu Imperative

Imperatiu Imperative

  • tu afirma
  • vostè afirmi
  • nosaltres afirmem
  • vosaltres afirmeu
  • vostès afirmin

Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).

Verbs conjugated like cantar