Indicatiu Indicative
Present Present
- jo afirmo
- tu afirmes
- ell, ella, vostè afirma
- nosaltres afirmem
- vosaltres afirmeu
- ells, elles, vostès afirmen
Imperfet Imperfect
- jo afirmava
- tu afirmaves
- ell, ella, vostè afirmava
- nosaltres afirmàvem
- vosaltres afirmàveu
- ells, elles, vostès afirmaven
Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)
- jo vaig afirmar
- tu vas afirmar
- ell, ella, vostè va afirmar
- nosaltres vam afirmar
- vosaltres vau afirmar
- ells, elles, vostès van afirmar
Also: vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Simple past (written)
- jo afirmí
- tu afirmares
- ell, ella, vostè afirmà
- nosaltres afirmàrem
- vosaltres afirmàreu
- ells, elles, vostès afirmaren
Futur Future
- jo afirmaré
- tu afirmaràs
- ell, ella, vostè afirmarà
- nosaltres afirmarem
- vosaltres afirmareu
- ells, elles, vostès afirmaran
Condicional Conditional
- jo afirmaria
- tu afirmaries
- ell, ella, vostè afirmaria
- nosaltres afirmaríem
- vosaltres afirmaríeu
- ells, elles, vostès afirmarien
Perfet Present perfect
- jo he afirmat
- tu has afirmat
- ell, ella, vostè ha afirmat
- nosaltres hem afirmat
- vosaltres heu afirmat
- ells, elles, vostès han afirmat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo havia afirmat
- tu havies afirmat
- ell, ella, vostè havia afirmat
- nosaltres havíem afirmat
- vosaltres havíeu afirmat
- ells, elles, vostès havien afirmat
Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior
- jo vaig haver afirmat
- tu vas haver afirmat
- ell, ella, vostè va haver afirmat
- nosaltres vam haver afirmat
- vosaltres vau haver afirmat
- ells, elles, vostès van haver afirmat
Passat anterior Past anterior
- jo haguí afirmat
- tu hagueres afirmat
- ell, ella, vostè hagué afirmat
- nosaltres haguérem afirmat
- vosaltres haguéreu afirmat
- ells, elles, vostès hagueren afirmat
Futur perfet Future perfect
- jo hauré afirmat
- tu hauràs afirmat
- ell, ella, vostè haurà afirmat
- nosaltres haurem afirmat
- vosaltres haureu afirmat
- ells, elles, vostès hauran afirmat
Condicional perfet Conditional perfect
- jo hauria afirmat
- tu hauries afirmat
- ell, ella, vostè hauria afirmat
- nosaltres hauríem afirmat
- vosaltres hauríeu afirmat
- ells, elles, vostès haurien afirmat
Subjuntiu Subjunctive
Present Present
- jo afirmi
- tu afirmis
- ell, ella, vostè afirmi
- nosaltres afirmem
- vosaltres afirmeu
- ells, elles, vostès afirmin
Imperfet Imperfect
- jo afirmés
- tu afirmessis
- ell, ella, vostè afirmés
- nosaltres afirméssim
- vosaltres afirméssiu
- ells, elles, vostès afirmessin
Perfet Perfect
- jo hagi afirmat
- tu hagis afirmat
- ell, ella, vostè hagi afirmat
- nosaltres hàgim afirmat
- vosaltres hàgiu afirmat
- ells, elles, vostès hagin afirmat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo hagués afirmat
- tu haguessis afirmat
- ell, ella, vostè hagués afirmat
- nosaltres haguéssim afirmat
- vosaltres haguéssiu afirmat
- ells, elles, vostès haguessin afirmat
Imperatiu Imperative
Imperatiu Imperative
- tu afirma
- vostè afirmi
- nosaltres afirmem
- vosaltres afirmeu
- vostès afirmin
Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).
Verbs conjugated like cantar