Indicatiu Indicative
Present Present
- jo faig
- tu fas
- ell, ella, vostè fa
- nosaltres fem
- vosaltres feu
- ells, elles, vostès fan
Imperfet Imperfect
- jo feia
- tu feies
- ell, ella, vostè feia
- nosaltres fèiem
- vosaltres fèieu
- ells, elles, vostès feien
Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)
- jo vaig fer
- tu vas fer
- ell, ella, vostè va fer
- nosaltres vam fer
- vosaltres vau fer
- ells, elles, vostès van fer
Also: vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Simple past (written)
- jo fiu
- tu feres
- ell, ella, vostè feu
- nosaltres férem
- vosaltres féreu
- ells, elles, vostès feren
Futur Future
- jo faré
- tu faràs
- ell, ella, vostè farà
- nosaltres farem
- vosaltres fareu
- ells, elles, vostès faran
Condicional Conditional
- jo faria
- tu faries
- ell, ella, vostè faria
- nosaltres faríem
- vosaltres faríeu
- ells, elles, vostès farien
Perfet Present perfect
- jo he fet
- tu has fet
- ell, ella, vostè ha fet
- nosaltres hem fet
- vosaltres heu fet
- ells, elles, vostès han fet
Plusquamperfet Pluperfect
- jo havia fet
- tu havies fet
- ell, ella, vostè havia fet
- nosaltres havíem fet
- vosaltres havíeu fet
- ells, elles, vostès havien fet
Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior
- jo vaig haver fet
- tu vas haver fet
- ell, ella, vostè va haver fet
- nosaltres vam haver fet
- vosaltres vau haver fet
- ells, elles, vostès van haver fet
Passat anterior Past anterior
- jo haguí fet
- tu hagueres fet
- ell, ella, vostè hagué fet
- nosaltres haguérem fet
- vosaltres haguéreu fet
- ells, elles, vostès hagueren fet
Futur perfet Future perfect
- jo hauré fet
- tu hauràs fet
- ell, ella, vostè haurà fet
- nosaltres haurem fet
- vosaltres haureu fet
- ells, elles, vostès hauran fet
Condicional perfet Conditional perfect
- jo hauria fet
- tu hauries fet
- ell, ella, vostè hauria fet
- nosaltres hauríem fet
- vosaltres hauríeu fet
- ells, elles, vostès haurien fet
Subjuntiu Subjunctive
Present Present
- jo faci
- tu facis
- ell, ella, vostè faci
- nosaltres fem
- vosaltres feu
- ells, elles, vostès facin
Imperfet Imperfect
- jo fes
- tu fessis
- ell, ella, vostè fes
- nosaltres féssim
- vosaltres féssiu
- ells, elles, vostès fessin
Perfet Perfect
- jo hagi fet
- tu hagis fet
- ell, ella, vostè hagi fet
- nosaltres hàgim fet
- vosaltres hàgiu fet
- ells, elles, vostès hagin fet
Plusquamperfet Pluperfect
- jo hagués fet
- tu haguessis fet
- ell, ella, vostè hagués fet
- nosaltres haguéssim fet
- vosaltres haguéssiu fet
- ells, elles, vostès haguessin fet
Imperatiu Imperative
Imperatiu Imperative
- tu fes
- vostè faci
- nosaltres fem
- vosaltres feu
- vostès facin
Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).