Conjugation of moure

moure = to move

  • Second-conjugation verb (-re, -er), irregular
  • Gerund : movent
  • Past participle : mogut, moguda, moguts, mogudes

Indicatiu Indicative

Present Present

  • jo moc
  • tu mous
  • ell, ella, vostè mou
  • nosaltres movem
  • vosaltres moveu
  • ells, elles, vostès mouen

Imperfet Imperfect

  • jo movia
  • tu movies
  • ell, ella, vostè movia
  • nosaltres movíem
  • vosaltres movíeu
  • ells, elles, vostès movien

Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)

  • jo vaig moure
  • tu vas moure
  • ell, ella, vostè va moure
  • nosaltres vam moure
  • vosaltres vau moure
  • ells, elles, vostès van moure

Also: vares, vàrem, vàreu, varen.

Passat simple Simple past (written)

  • jo moguí
  • tu mogueres
  • ell, ella, vostè mogué
  • nosaltres moguérem
  • vosaltres moguéreu
  • ells, elles, vostès mogueren

Futur Future

  • jo mouré
  • tu mouràs
  • ell, ella, vostè mourà
  • nosaltres mourem
  • vosaltres moureu
  • ells, elles, vostès mouran

Condicional Conditional

  • jo mouria
  • tu mouries
  • ell, ella, vostè mouria
  • nosaltres mouríem
  • vosaltres mouríeu
  • ells, elles, vostès mourien

Perfet Present perfect

  • jo he mogut
  • tu has mogut
  • ell, ella, vostè ha mogut
  • nosaltres hem mogut
  • vosaltres heu mogut
  • ells, elles, vostès han mogut

Plusquamperfet Pluperfect

  • jo havia mogut
  • tu havies mogut
  • ell, ella, vostè havia mogut
  • nosaltres havíem mogut
  • vosaltres havíeu mogut
  • ells, elles, vostès havien mogut

Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior

  • jo vaig haver mogut
  • tu vas haver mogut
  • ell, ella, vostè va haver mogut
  • nosaltres vam haver mogut
  • vosaltres vau haver mogut
  • ells, elles, vostès van haver mogut

Passat anterior Past anterior

  • jo haguí mogut
  • tu hagueres mogut
  • ell, ella, vostè hagué mogut
  • nosaltres haguérem mogut
  • vosaltres haguéreu mogut
  • ells, elles, vostès hagueren mogut

Futur perfet Future perfect

  • jo hauré mogut
  • tu hauràs mogut
  • ell, ella, vostè haurà mogut
  • nosaltres haurem mogut
  • vosaltres haureu mogut
  • ells, elles, vostès hauran mogut

Condicional perfet Conditional perfect

  • jo hauria mogut
  • tu hauries mogut
  • ell, ella, vostè hauria mogut
  • nosaltres hauríem mogut
  • vosaltres hauríeu mogut
  • ells, elles, vostès haurien mogut

Subjuntiu Subjunctive

Present Present

  • jo mogui
  • tu moguis
  • ell, ella, vostè mogui
  • nosaltres moguem
  • vosaltres mogueu
  • ells, elles, vostès moguin

Imperfet Imperfect

  • jo mogués
  • tu moguessis
  • ell, ella, vostè mogués
  • nosaltres moguéssim
  • vosaltres moguéssiu
  • ells, elles, vostès moguessin

Perfet Perfect

  • jo hagi mogut
  • tu hagis mogut
  • ell, ella, vostè hagi mogut
  • nosaltres hàgim mogut
  • vosaltres hàgiu mogut
  • ells, elles, vostès hagin mogut

Plusquamperfet Pluperfect

  • jo hagués mogut
  • tu haguessis mogut
  • ell, ella, vostè hagués mogut
  • nosaltres haguéssim mogut
  • vosaltres haguéssiu mogut
  • ells, elles, vostès haguessin mogut

Imperatiu Imperative

Imperatiu Imperative

  • tu mou
  • vostè mogui
  • nosaltres moguem
  • vosaltres moveu
  • vostès moguin

Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).

Verbs conjugated like moure