Indicatiu Indicative
Present Present
- jo moc
- tu mous
- ell, ella, vostè mou
- nosaltres movem
- vosaltres moveu
- ells, elles, vostès mouen
Imperfet Imperfect
- jo movia
- tu movies
- ell, ella, vostè movia
- nosaltres movíem
- vosaltres movíeu
- ells, elles, vostès movien
Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)
- jo vaig moure
- tu vas moure
- ell, ella, vostè va moure
- nosaltres vam moure
- vosaltres vau moure
- ells, elles, vostès van moure
Also: vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Simple past (written)
- jo moguí
- tu mogueres
- ell, ella, vostè mogué
- nosaltres moguérem
- vosaltres moguéreu
- ells, elles, vostès mogueren
Futur Future
- jo mouré
- tu mouràs
- ell, ella, vostè mourà
- nosaltres mourem
- vosaltres moureu
- ells, elles, vostès mouran
Condicional Conditional
- jo mouria
- tu mouries
- ell, ella, vostè mouria
- nosaltres mouríem
- vosaltres mouríeu
- ells, elles, vostès mourien
Perfet Present perfect
- jo he mogut
- tu has mogut
- ell, ella, vostè ha mogut
- nosaltres hem mogut
- vosaltres heu mogut
- ells, elles, vostès han mogut
Plusquamperfet Pluperfect
- jo havia mogut
- tu havies mogut
- ell, ella, vostè havia mogut
- nosaltres havíem mogut
- vosaltres havíeu mogut
- ells, elles, vostès havien mogut
Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior
- jo vaig haver mogut
- tu vas haver mogut
- ell, ella, vostè va haver mogut
- nosaltres vam haver mogut
- vosaltres vau haver mogut
- ells, elles, vostès van haver mogut
Passat anterior Past anterior
- jo haguí mogut
- tu hagueres mogut
- ell, ella, vostè hagué mogut
- nosaltres haguérem mogut
- vosaltres haguéreu mogut
- ells, elles, vostès hagueren mogut
Futur perfet Future perfect
- jo hauré mogut
- tu hauràs mogut
- ell, ella, vostè haurà mogut
- nosaltres haurem mogut
- vosaltres haureu mogut
- ells, elles, vostès hauran mogut
Condicional perfet Conditional perfect
- jo hauria mogut
- tu hauries mogut
- ell, ella, vostè hauria mogut
- nosaltres hauríem mogut
- vosaltres hauríeu mogut
- ells, elles, vostès haurien mogut
Subjuntiu Subjunctive
Present Present
- jo mogui
- tu moguis
- ell, ella, vostè mogui
- nosaltres moguem
- vosaltres mogueu
- ells, elles, vostès moguin
Imperfet Imperfect
- jo mogués
- tu moguessis
- ell, ella, vostè mogués
- nosaltres moguéssim
- vosaltres moguéssiu
- ells, elles, vostès moguessin
Perfet Perfect
- jo hagi mogut
- tu hagis mogut
- ell, ella, vostè hagi mogut
- nosaltres hàgim mogut
- vosaltres hàgiu mogut
- ells, elles, vostès hagin mogut
Plusquamperfet Pluperfect
- jo hagués mogut
- tu haguessis mogut
- ell, ella, vostè hagués mogut
- nosaltres haguéssim mogut
- vosaltres haguéssiu mogut
- ells, elles, vostès haguessin mogut
Imperatiu Imperative
Imperatiu Imperative
- tu mou
- vostè mogui
- nosaltres moguem
- vosaltres moveu
- vostès moguin
Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).
Verbs conjugated like moure