Conjugation of poder
poder = can, to be able to
- Second-conjugation verb (-re, -er), irregular
- Gerund : podent
- Past participle : pogut, poguda, poguts, pogudes
Indicatiu Indicative
Present Present
- jo puc
- tu pots
- ell, ella, vostè pot
- nosaltres podem
- vosaltres podeu
- ells, elles, vostès poden
Imperfet Imperfect
- jo podia
- tu podies
- ell, ella, vostè podia
- nosaltres podíem
- vosaltres podíeu
- ells, elles, vostès podien
Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)
- jo vaig poder
- tu vas poder
- ell, ella, vostè va poder
- nosaltres vam poder
- vosaltres vau poder
- ells, elles, vostès van poder
Also: vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Simple past (written)
- jo poguí
- tu pogueres
- ell, ella, vostè pogué
- nosaltres poguérem
- vosaltres poguéreu
- ells, elles, vostès pogueren
Futur Future
- jo podré
- tu podràs
- ell, ella, vostè podrà
- nosaltres podrem
- vosaltres podreu
- ells, elles, vostès podran
Condicional Conditional
- jo podria
- tu podries
- ell, ella, vostè podria
- nosaltres podríem
- vosaltres podríeu
- ells, elles, vostès podrien
Perfet Present perfect
- jo he pogut
- tu has pogut
- ell, ella, vostè ha pogut
- nosaltres hem pogut
- vosaltres heu pogut
- ells, elles, vostès han pogut
Plusquamperfet Pluperfect
- jo havia pogut
- tu havies pogut
- ell, ella, vostè havia pogut
- nosaltres havíem pogut
- vosaltres havíeu pogut
- ells, elles, vostès havien pogut
Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior
- jo vaig haver pogut
- tu vas haver pogut
- ell, ella, vostè va haver pogut
- nosaltres vam haver pogut
- vosaltres vau haver pogut
- ells, elles, vostès van haver pogut
Passat anterior Past anterior
- jo haguí pogut
- tu hagueres pogut
- ell, ella, vostè hagué pogut
- nosaltres haguérem pogut
- vosaltres haguéreu pogut
- ells, elles, vostès hagueren pogut
Futur perfet Future perfect
- jo hauré pogut
- tu hauràs pogut
- ell, ella, vostè haurà pogut
- nosaltres haurem pogut
- vosaltres haureu pogut
- ells, elles, vostès hauran pogut
Condicional perfet Conditional perfect
- jo hauria pogut
- tu hauries pogut
- ell, ella, vostè hauria pogut
- nosaltres hauríem pogut
- vosaltres hauríeu pogut
- ells, elles, vostès haurien pogut
Subjuntiu Subjunctive
Present Present
- jo pugui
- tu puguis
- ell, ella, vostè pugui
- nosaltres puguem
- vosaltres pugueu
- ells, elles, vostès puguin
Imperfet Imperfect
- jo pogués
- tu poguessis
- ell, ella, vostè pogués
- nosaltres poguéssim
- vosaltres poguéssiu
- ells, elles, vostès poguessin
Perfet Perfect
- jo hagi pogut
- tu hagis pogut
- ell, ella, vostè hagi pogut
- nosaltres hàgim pogut
- vosaltres hàgiu pogut
- ells, elles, vostès hagin pogut
Plusquamperfet Pluperfect
- jo hagués pogut
- tu haguessis pogut
- ell, ella, vostè hagués pogut
- nosaltres haguéssim pogut
- vosaltres haguéssiu pogut
- ells, elles, vostès haguessin pogut
Imperatiu Imperative
This verb has no imperative.
Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).