Indicatiu Indicative
Present Present
- jo dino
- tu dines
- ell, ella, vostè dina
- nosaltres dinem
- vosaltres dineu
- ells, elles, vostès dinen
Imperfet Imperfect
- jo dinava
- tu dinaves
- ell, ella, vostè dinava
- nosaltres dinàvem
- vosaltres dinàveu
- ells, elles, vostès dinaven
Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)
- jo vaig dinar
- tu vas dinar
- ell, ella, vostè va dinar
- nosaltres vam dinar
- vosaltres vau dinar
- ells, elles, vostès van dinar
Also: vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Simple past (written)
- jo diní
- tu dinares
- ell, ella, vostè dinà
- nosaltres dinàrem
- vosaltres dinàreu
- ells, elles, vostès dinaren
Futur Future
- jo dinaré
- tu dinaràs
- ell, ella, vostè dinarà
- nosaltres dinarem
- vosaltres dinareu
- ells, elles, vostès dinaran
Condicional Conditional
- jo dinaria
- tu dinaries
- ell, ella, vostè dinaria
- nosaltres dinaríem
- vosaltres dinaríeu
- ells, elles, vostès dinarien
Perfet Present perfect
- jo he dinat
- tu has dinat
- ell, ella, vostè ha dinat
- nosaltres hem dinat
- vosaltres heu dinat
- ells, elles, vostès han dinat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo havia dinat
- tu havies dinat
- ell, ella, vostè havia dinat
- nosaltres havíem dinat
- vosaltres havíeu dinat
- ells, elles, vostès havien dinat
Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior
- jo vaig haver dinat
- tu vas haver dinat
- ell, ella, vostè va haver dinat
- nosaltres vam haver dinat
- vosaltres vau haver dinat
- ells, elles, vostès van haver dinat
Passat anterior Past anterior
- jo haguí dinat
- tu hagueres dinat
- ell, ella, vostè hagué dinat
- nosaltres haguérem dinat
- vosaltres haguéreu dinat
- ells, elles, vostès hagueren dinat
Futur perfet Future perfect
- jo hauré dinat
- tu hauràs dinat
- ell, ella, vostè haurà dinat
- nosaltres haurem dinat
- vosaltres haureu dinat
- ells, elles, vostès hauran dinat
Condicional perfet Conditional perfect
- jo hauria dinat
- tu hauries dinat
- ell, ella, vostè hauria dinat
- nosaltres hauríem dinat
- vosaltres hauríeu dinat
- ells, elles, vostès haurien dinat
Subjuntiu Subjunctive
Present Present
- jo dini
- tu dinis
- ell, ella, vostè dini
- nosaltres dinem
- vosaltres dineu
- ells, elles, vostès dinin
Imperfet Imperfect
- jo dinés
- tu dinessis
- ell, ella, vostè dinés
- nosaltres dinéssim
- vosaltres dinéssiu
- ells, elles, vostès dinessin
Perfet Perfect
- jo hagi dinat
- tu hagis dinat
- ell, ella, vostè hagi dinat
- nosaltres hàgim dinat
- vosaltres hàgiu dinat
- ells, elles, vostès hagin dinat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo hagués dinat
- tu haguessis dinat
- ell, ella, vostè hagués dinat
- nosaltres haguéssim dinat
- vosaltres haguéssiu dinat
- ells, elles, vostès haguessin dinat
Imperatiu Imperative
Imperatiu Imperative
- tu dina
- vostè dini
- nosaltres dinem
- vosaltres dineu
- vostès dinin
Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).
Verbs conjugated like cantar