Indicatiu Indicative
Present Present
- jo gasto
- tu gastes
- ell, ella, vostè gasta
- nosaltres gastem
- vosaltres gasteu
- ells, elles, vostès gasten
Imperfet Imperfect
- jo gastava
- tu gastaves
- ell, ella, vostè gastava
- nosaltres gastàvem
- vosaltres gastàveu
- ells, elles, vostès gastaven
Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)
- jo vaig gastar
- tu vas gastar
- ell, ella, vostè va gastar
- nosaltres vam gastar
- vosaltres vau gastar
- ells, elles, vostès van gastar
Also: vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Simple past (written)
- jo gastí
- tu gastares
- ell, ella, vostè gastà
- nosaltres gastàrem
- vosaltres gastàreu
- ells, elles, vostès gastaren
Futur Future
- jo gastaré
- tu gastaràs
- ell, ella, vostè gastarà
- nosaltres gastarem
- vosaltres gastareu
- ells, elles, vostès gastaran
Condicional Conditional
- jo gastaria
- tu gastaries
- ell, ella, vostè gastaria
- nosaltres gastaríem
- vosaltres gastaríeu
- ells, elles, vostès gastarien
Perfet Present perfect
- jo he gastat
- tu has gastat
- ell, ella, vostè ha gastat
- nosaltres hem gastat
- vosaltres heu gastat
- ells, elles, vostès han gastat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo havia gastat
- tu havies gastat
- ell, ella, vostè havia gastat
- nosaltres havíem gastat
- vosaltres havíeu gastat
- ells, elles, vostès havien gastat
Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior
- jo vaig haver gastat
- tu vas haver gastat
- ell, ella, vostè va haver gastat
- nosaltres vam haver gastat
- vosaltres vau haver gastat
- ells, elles, vostès van haver gastat
Passat anterior Past anterior
- jo haguí gastat
- tu hagueres gastat
- ell, ella, vostè hagué gastat
- nosaltres haguérem gastat
- vosaltres haguéreu gastat
- ells, elles, vostès hagueren gastat
Futur perfet Future perfect
- jo hauré gastat
- tu hauràs gastat
- ell, ella, vostè haurà gastat
- nosaltres haurem gastat
- vosaltres haureu gastat
- ells, elles, vostès hauran gastat
Condicional perfet Conditional perfect
- jo hauria gastat
- tu hauries gastat
- ell, ella, vostè hauria gastat
- nosaltres hauríem gastat
- vosaltres hauríeu gastat
- ells, elles, vostès haurien gastat
Subjuntiu Subjunctive
Present Present
- jo gasti
- tu gastis
- ell, ella, vostè gasti
- nosaltres gastem
- vosaltres gasteu
- ells, elles, vostès gastin
Imperfet Imperfect
- jo gastés
- tu gastessis
- ell, ella, vostè gastés
- nosaltres gastéssim
- vosaltres gastéssiu
- ells, elles, vostès gastessin
Perfet Perfect
- jo hagi gastat
- tu hagis gastat
- ell, ella, vostè hagi gastat
- nosaltres hàgim gastat
- vosaltres hàgiu gastat
- ells, elles, vostès hagin gastat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo hagués gastat
- tu haguessis gastat
- ell, ella, vostè hagués gastat
- nosaltres haguéssim gastat
- vosaltres haguéssiu gastat
- ells, elles, vostès haguessin gastat
Imperatiu Imperative
Imperatiu Imperative
- tu gasta
- vostè gasti
- nosaltres gastem
- vosaltres gasteu
- vostès gastin
Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).
Verbs conjugated like cantar