Conjugation of modificar

modificar = to modify

  • First-conjugation verb (-ar), regular
  • Gerund : modificant
  • Past participle : modificat, modificada, modificats, modificades
  • Conjugated like tocar

The c becomes qu before e and i (toquem, toqui) to keep the [k] sound.

Indicatiu Indicative

Present Present

  • jo modifico
  • tu modifiques
  • ell, ella, vostè modifica
  • nosaltres modifiquem
  • vosaltres modifiqueu
  • ells, elles, vostès modifiquen

Imperfet Imperfect

  • jo modificava
  • tu modificaves
  • ell, ella, vostè modificava
  • nosaltres modificàvem
  • vosaltres modificàveu
  • ells, elles, vostès modificaven

Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)

  • jo vaig modificar
  • tu vas modificar
  • ell, ella, vostè va modificar
  • nosaltres vam modificar
  • vosaltres vau modificar
  • ells, elles, vostès van modificar

Also: vares, vàrem, vàreu, varen.

Passat simple Simple past (written)

  • jo modifiquí
  • tu modificares
  • ell, ella, vostè modificà
  • nosaltres modificàrem
  • vosaltres modificàreu
  • ells, elles, vostès modificaren

Futur Future

  • jo modificaré
  • tu modificaràs
  • ell, ella, vostè modificarà
  • nosaltres modificarem
  • vosaltres modificareu
  • ells, elles, vostès modificaran

Condicional Conditional

  • jo modificaria
  • tu modificaries
  • ell, ella, vostè modificaria
  • nosaltres modificaríem
  • vosaltres modificaríeu
  • ells, elles, vostès modificarien

Perfet Present perfect

  • jo he modificat
  • tu has modificat
  • ell, ella, vostè ha modificat
  • nosaltres hem modificat
  • vosaltres heu modificat
  • ells, elles, vostès han modificat

Plusquamperfet Pluperfect

  • jo havia modificat
  • tu havies modificat
  • ell, ella, vostè havia modificat
  • nosaltres havíem modificat
  • vosaltres havíeu modificat
  • ells, elles, vostès havien modificat

Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior

  • jo vaig haver modificat
  • tu vas haver modificat
  • ell, ella, vostè va haver modificat
  • nosaltres vam haver modificat
  • vosaltres vau haver modificat
  • ells, elles, vostès van haver modificat

Passat anterior Past anterior

  • jo haguí modificat
  • tu hagueres modificat
  • ell, ella, vostè hagué modificat
  • nosaltres haguérem modificat
  • vosaltres haguéreu modificat
  • ells, elles, vostès hagueren modificat

Futur perfet Future perfect

  • jo hauré modificat
  • tu hauràs modificat
  • ell, ella, vostè haurà modificat
  • nosaltres haurem modificat
  • vosaltres haureu modificat
  • ells, elles, vostès hauran modificat

Condicional perfet Conditional perfect

  • jo hauria modificat
  • tu hauries modificat
  • ell, ella, vostè hauria modificat
  • nosaltres hauríem modificat
  • vosaltres hauríeu modificat
  • ells, elles, vostès haurien modificat

Subjuntiu Subjunctive

Present Present

  • jo modifiqui
  • tu modifiquis
  • ell, ella, vostè modifiqui
  • nosaltres modifiquem
  • vosaltres modifiqueu
  • ells, elles, vostès modifiquin

Imperfet Imperfect

  • jo modifiqués
  • tu modifiquessis
  • ell, ella, vostè modifiqués
  • nosaltres modifiquéssim
  • vosaltres modifiquéssiu
  • ells, elles, vostès modifiquessin

Perfet Perfect

  • jo hagi modificat
  • tu hagis modificat
  • ell, ella, vostè hagi modificat
  • nosaltres hàgim modificat
  • vosaltres hàgiu modificat
  • ells, elles, vostès hagin modificat

Plusquamperfet Pluperfect

  • jo hagués modificat
  • tu haguessis modificat
  • ell, ella, vostè hagués modificat
  • nosaltres haguéssim modificat
  • vosaltres haguéssiu modificat
  • ells, elles, vostès haguessin modificat

Imperatiu Imperative

Imperatiu Imperative

  • tu modifica
  • vostè modifiqui
  • nosaltres modifiquem
  • vosaltres modifiqueu
  • vostès modifiquin

Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).

Verbs conjugated like tocar