Conjugaison du verbe modificar

modificar = modifier

  • Verbe de la 1re conjugaison (-ar), régulier
  • Gérondif : modificant
  • Participe : modificat, modificada, modificats, modificades
  • Se conjugue comme tocar

Le c devient qu devant e et i (toquem, toqui) pour garder le son [k].

Indicatiu Indicatif

Present Présent

  • jo modifico
  • tu modifiques
  • ell, ella, vostè modifica
  • nosaltres modifiquem
  • vosaltres modifiqueu
  • ells, elles, vostès modifiquen

Imperfet Imparfait

  • jo modificava
  • tu modificaves
  • ell, ella, vostè modificava
  • nosaltres modificàvem
  • vosaltres modificàveu
  • ells, elles, vostès modificaven

Passat perifràstic Passé périphrastique (le passé courant)

  • jo vaig modificar
  • tu vas modificar
  • ell, ella, vostè va modificar
  • nosaltres vam modificar
  • vosaltres vau modificar
  • ells, elles, vostès van modificar

Aussi : vares, vàrem, vàreu, varen.

Passat simple Passé simple (écrit)

  • jo modifiquí
  • tu modificares
  • ell, ella, vostè modificà
  • nosaltres modificàrem
  • vosaltres modificàreu
  • ells, elles, vostès modificaren

Futur Futur

  • jo modificaré
  • tu modificaràs
  • ell, ella, vostè modificarà
  • nosaltres modificarem
  • vosaltres modificareu
  • ells, elles, vostès modificaran

Condicional Conditionnel

  • jo modificaria
  • tu modificaries
  • ell, ella, vostè modificaria
  • nosaltres modificaríem
  • vosaltres modificaríeu
  • ells, elles, vostès modificarien

Perfet Passé composé

  • jo he modificat
  • tu has modificat
  • ell, ella, vostè ha modificat
  • nosaltres hem modificat
  • vosaltres heu modificat
  • ells, elles, vostès han modificat

Plusquamperfet Plus-que-parfait

  • jo havia modificat
  • tu havies modificat
  • ell, ella, vostè havia modificat
  • nosaltres havíem modificat
  • vosaltres havíeu modificat
  • ells, elles, vostès havien modificat

Passat anterior perifràstic Passé antérieur périphrastique

  • jo vaig haver modificat
  • tu vas haver modificat
  • ell, ella, vostè va haver modificat
  • nosaltres vam haver modificat
  • vosaltres vau haver modificat
  • ells, elles, vostès van haver modificat

Passat anterior Passé antérieur

  • jo haguí modificat
  • tu hagueres modificat
  • ell, ella, vostè hagué modificat
  • nosaltres haguérem modificat
  • vosaltres haguéreu modificat
  • ells, elles, vostès hagueren modificat

Futur perfet Futur antérieur

  • jo hauré modificat
  • tu hauràs modificat
  • ell, ella, vostè haurà modificat
  • nosaltres haurem modificat
  • vosaltres haureu modificat
  • ells, elles, vostès hauran modificat

Condicional perfet Conditionnel passé

  • jo hauria modificat
  • tu hauries modificat
  • ell, ella, vostè hauria modificat
  • nosaltres hauríem modificat
  • vosaltres hauríeu modificat
  • ells, elles, vostès haurien modificat

Subjuntiu Subjonctif

Present Présent

  • jo modifiqui
  • tu modifiquis
  • ell, ella, vostè modifiqui
  • nosaltres modifiquem
  • vosaltres modifiqueu
  • ells, elles, vostès modifiquin

Imperfet Imparfait

  • jo modifiqués
  • tu modifiquessis
  • ell, ella, vostè modifiqués
  • nosaltres modifiquéssim
  • vosaltres modifiquéssiu
  • ells, elles, vostès modifiquessin

Perfet Passé

  • jo hagi modificat
  • tu hagis modificat
  • ell, ella, vostè hagi modificat
  • nosaltres hàgim modificat
  • vosaltres hàgiu modificat
  • ells, elles, vostès hagin modificat

Plusquamperfet Plus-que-parfait

  • jo hagués modificat
  • tu haguessis modificat
  • ell, ella, vostè hagués modificat
  • nosaltres haguéssim modificat
  • vosaltres haguéssiu modificat
  • ells, elles, vostès haguessin modificat

Imperatiu Impératif

Imperatiu Impératif

  • tu modifica
  • vostè modifiqui
  • nosaltres modifiquem
  • vosaltres modifiqueu
  • vostès modifiquin

Formes du catalan central, selon la norme de l’Institut d’Estudis Catalans (orthographe de 2017).

Verbes qui se conjuguent comme tocar