Conjugaison du verbe modificar
modificar = modifier
- Verbe de la 1re conjugaison (-ar), régulier
- Gérondif : modificant
- Participe : modificat, modificada, modificats, modificades
-
Se conjugue comme tocar
Le c devient qu devant e et i (toquem, toqui) pour garder le son [k].
Indicatiu Indicatif
Present Présent
- jo modifico
- tu modifiques
- ell, ella, vostè modifica
- nosaltres modifiquem
- vosaltres modifiqueu
- ells, elles, vostès modifiquen
Imperfet Imparfait
- jo modificava
- tu modificaves
- ell, ella, vostè modificava
- nosaltres modificàvem
- vosaltres modificàveu
- ells, elles, vostès modificaven
Passat perifràstic Passé périphrastique (le passé courant)
- jo vaig modificar
- tu vas modificar
- ell, ella, vostè va modificar
- nosaltres vam modificar
- vosaltres vau modificar
- ells, elles, vostès van modificar
Aussi : vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Passé simple (écrit)
- jo modifiquí
- tu modificares
- ell, ella, vostè modificà
- nosaltres modificàrem
- vosaltres modificàreu
- ells, elles, vostès modificaren
Futur Futur
- jo modificaré
- tu modificaràs
- ell, ella, vostè modificarà
- nosaltres modificarem
- vosaltres modificareu
- ells, elles, vostès modificaran
Condicional Conditionnel
- jo modificaria
- tu modificaries
- ell, ella, vostè modificaria
- nosaltres modificaríem
- vosaltres modificaríeu
- ells, elles, vostès modificarien
Perfet Passé composé
- jo he modificat
- tu has modificat
- ell, ella, vostè ha modificat
- nosaltres hem modificat
- vosaltres heu modificat
- ells, elles, vostès han modificat
Plusquamperfet Plus-que-parfait
- jo havia modificat
- tu havies modificat
- ell, ella, vostè havia modificat
- nosaltres havíem modificat
- vosaltres havíeu modificat
- ells, elles, vostès havien modificat
Passat anterior perifràstic Passé antérieur périphrastique
- jo vaig haver modificat
- tu vas haver modificat
- ell, ella, vostè va haver modificat
- nosaltres vam haver modificat
- vosaltres vau haver modificat
- ells, elles, vostès van haver modificat
Passat anterior Passé antérieur
- jo haguí modificat
- tu hagueres modificat
- ell, ella, vostè hagué modificat
- nosaltres haguérem modificat
- vosaltres haguéreu modificat
- ells, elles, vostès hagueren modificat
Futur perfet Futur antérieur
- jo hauré modificat
- tu hauràs modificat
- ell, ella, vostè haurà modificat
- nosaltres haurem modificat
- vosaltres haureu modificat
- ells, elles, vostès hauran modificat
Condicional perfet Conditionnel passé
- jo hauria modificat
- tu hauries modificat
- ell, ella, vostè hauria modificat
- nosaltres hauríem modificat
- vosaltres hauríeu modificat
- ells, elles, vostès haurien modificat
Subjuntiu Subjonctif
Present Présent
- jo modifiqui
- tu modifiquis
- ell, ella, vostè modifiqui
- nosaltres modifiquem
- vosaltres modifiqueu
- ells, elles, vostès modifiquin
Imperfet Imparfait
- jo modifiqués
- tu modifiquessis
- ell, ella, vostè modifiqués
- nosaltres modifiquéssim
- vosaltres modifiquéssiu
- ells, elles, vostès modifiquessin
Perfet Passé
- jo hagi modificat
- tu hagis modificat
- ell, ella, vostè hagi modificat
- nosaltres hàgim modificat
- vosaltres hàgiu modificat
- ells, elles, vostès hagin modificat
Plusquamperfet Plus-que-parfait
- jo hagués modificat
- tu haguessis modificat
- ell, ella, vostè hagués modificat
- nosaltres haguéssim modificat
- vosaltres haguéssiu modificat
- ells, elles, vostès haguessin modificat
Imperatiu Impératif
Imperatiu Impératif
- tu modifica
- vostè modifiqui
- nosaltres modifiquem
- vosaltres modifiqueu
- vostès modifiquin
Formes du catalan central, selon la norme de l’Institut d’Estudis Catalans (orthographe de 2017).
Verbes qui se conjuguent comme tocar