Conjugation of variar
variar = to vary
- First-conjugation verb (-ar), regular
- Gerund : variant
- Past participle : variat, variada, variats, variades
-
Conjugated like estudiar
The stem ends in a vowel, so the subjunctive takes a diaeresis (estudiï, continuï).
Indicatiu Indicative
Present Present
- jo vario
- tu varies
- ell, ella, vostè varia
- nosaltres variem
- vosaltres varieu
- ells, elles, vostès varien
Imperfet Imperfect
- jo variava
- tu variaves
- ell, ella, vostè variava
- nosaltres variàvem
- vosaltres variàveu
- ells, elles, vostès variaven
Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)
- jo vaig variar
- tu vas variar
- ell, ella, vostè va variar
- nosaltres vam variar
- vosaltres vau variar
- ells, elles, vostès van variar
Also: vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Simple past (written)
- jo varií
- tu variares
- ell, ella, vostè varià
- nosaltres variàrem
- vosaltres variàreu
- ells, elles, vostès variaren
Futur Future
- jo variaré
- tu variaràs
- ell, ella, vostè variarà
- nosaltres variarem
- vosaltres variareu
- ells, elles, vostès variaran
Condicional Conditional
- jo variaria
- tu variaries
- ell, ella, vostè variaria
- nosaltres variaríem
- vosaltres variaríeu
- ells, elles, vostès variarien
Perfet Present perfect
- jo he variat
- tu has variat
- ell, ella, vostè ha variat
- nosaltres hem variat
- vosaltres heu variat
- ells, elles, vostès han variat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo havia variat
- tu havies variat
- ell, ella, vostè havia variat
- nosaltres havíem variat
- vosaltres havíeu variat
- ells, elles, vostès havien variat
Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior
- jo vaig haver variat
- tu vas haver variat
- ell, ella, vostè va haver variat
- nosaltres vam haver variat
- vosaltres vau haver variat
- ells, elles, vostès van haver variat
Passat anterior Past anterior
- jo haguí variat
- tu hagueres variat
- ell, ella, vostè hagué variat
- nosaltres haguérem variat
- vosaltres haguéreu variat
- ells, elles, vostès hagueren variat
Futur perfet Future perfect
- jo hauré variat
- tu hauràs variat
- ell, ella, vostè haurà variat
- nosaltres haurem variat
- vosaltres haureu variat
- ells, elles, vostès hauran variat
Condicional perfet Conditional perfect
- jo hauria variat
- tu hauries variat
- ell, ella, vostè hauria variat
- nosaltres hauríem variat
- vosaltres hauríeu variat
- ells, elles, vostès haurien variat
Subjuntiu Subjunctive
Present Present
- jo variï
- tu variïs
- ell, ella, vostè variï
- nosaltres variem
- vosaltres varieu
- ells, elles, vostès variïn
Imperfet Imperfect
- jo variés
- tu variessis
- ell, ella, vostè variés
- nosaltres variéssim
- vosaltres variéssiu
- ells, elles, vostès variessin
Perfet Perfect
- jo hagi variat
- tu hagis variat
- ell, ella, vostè hagi variat
- nosaltres hàgim variat
- vosaltres hàgiu variat
- ells, elles, vostès hagin variat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo hagués variat
- tu haguessis variat
- ell, ella, vostè hagués variat
- nosaltres haguéssim variat
- vosaltres haguéssiu variat
- ells, elles, vostès haguessin variat
Imperatiu Imperative
Imperatiu Imperative
- tu varia
- vostè variï
- nosaltres variem
- vosaltres varieu
- vostès variïn
Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).
Verbs conjugated like estudiar