Conjugation of canviar

canviar = to change

  • First-conjugation verb (-ar), regular
  • Gerund : canviant
  • Past participle : canviat, canviada, canviats, canviades
  • Conjugated like estudiar

The stem ends in a vowel, so the subjunctive takes a diaeresis (estudiï, continuï).

Indicatiu Indicative

Present Present

  • jo canvio
  • tu canvies
  • ell, ella, vostè canvia
  • nosaltres canviem
  • vosaltres canvieu
  • ells, elles, vostès canvien

Imperfet Imperfect

  • jo canviava
  • tu canviaves
  • ell, ella, vostè canviava
  • nosaltres canviàvem
  • vosaltres canviàveu
  • ells, elles, vostès canviaven

Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)

  • jo vaig canviar
  • tu vas canviar
  • ell, ella, vostè va canviar
  • nosaltres vam canviar
  • vosaltres vau canviar
  • ells, elles, vostès van canviar

Also: vares, vàrem, vàreu, varen.

Passat simple Simple past (written)

  • jo canvií
  • tu canviares
  • ell, ella, vostè canvià
  • nosaltres canviàrem
  • vosaltres canviàreu
  • ells, elles, vostès canviaren

Futur Future

  • jo canviaré
  • tu canviaràs
  • ell, ella, vostè canviarà
  • nosaltres canviarem
  • vosaltres canviareu
  • ells, elles, vostès canviaran

Condicional Conditional

  • jo canviaria
  • tu canviaries
  • ell, ella, vostè canviaria
  • nosaltres canviaríem
  • vosaltres canviaríeu
  • ells, elles, vostès canviarien

Perfet Present perfect

  • jo he canviat
  • tu has canviat
  • ell, ella, vostè ha canviat
  • nosaltres hem canviat
  • vosaltres heu canviat
  • ells, elles, vostès han canviat

Plusquamperfet Pluperfect

  • jo havia canviat
  • tu havies canviat
  • ell, ella, vostè havia canviat
  • nosaltres havíem canviat
  • vosaltres havíeu canviat
  • ells, elles, vostès havien canviat

Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior

  • jo vaig haver canviat
  • tu vas haver canviat
  • ell, ella, vostè va haver canviat
  • nosaltres vam haver canviat
  • vosaltres vau haver canviat
  • ells, elles, vostès van haver canviat

Passat anterior Past anterior

  • jo haguí canviat
  • tu hagueres canviat
  • ell, ella, vostè hagué canviat
  • nosaltres haguérem canviat
  • vosaltres haguéreu canviat
  • ells, elles, vostès hagueren canviat

Futur perfet Future perfect

  • jo hauré canviat
  • tu hauràs canviat
  • ell, ella, vostè haurà canviat
  • nosaltres haurem canviat
  • vosaltres haureu canviat
  • ells, elles, vostès hauran canviat

Condicional perfet Conditional perfect

  • jo hauria canviat
  • tu hauries canviat
  • ell, ella, vostè hauria canviat
  • nosaltres hauríem canviat
  • vosaltres hauríeu canviat
  • ells, elles, vostès haurien canviat

Subjuntiu Subjunctive

Present Present

  • jo canviï
  • tu canviïs
  • ell, ella, vostè canviï
  • nosaltres canviem
  • vosaltres canvieu
  • ells, elles, vostès canviïn

Imperfet Imperfect

  • jo canviés
  • tu canviessis
  • ell, ella, vostè canviés
  • nosaltres canviéssim
  • vosaltres canviéssiu
  • ells, elles, vostès canviessin

Perfet Perfect

  • jo hagi canviat
  • tu hagis canviat
  • ell, ella, vostè hagi canviat
  • nosaltres hàgim canviat
  • vosaltres hàgiu canviat
  • ells, elles, vostès hagin canviat

Plusquamperfet Pluperfect

  • jo hagués canviat
  • tu haguessis canviat
  • ell, ella, vostè hagués canviat
  • nosaltres haguéssim canviat
  • vosaltres haguéssiu canviat
  • ells, elles, vostès haguessin canviat

Imperatiu Imperative

Imperatiu Imperative

  • tu canvia
  • vostè canviï
  • nosaltres canviem
  • vosaltres canvieu
  • vostès canviïn

Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).

Verbs conjugated like estudiar