Conjugation of canviar
canviar = to change
- First-conjugation verb (-ar), regular
- Gerund : canviant
- Past participle : canviat, canviada, canviats, canviades
-
Conjugated like estudiar
The stem ends in a vowel, so the subjunctive takes a diaeresis (estudiï, continuï).
Indicatiu Indicative
Present Present
- jo canvio
- tu canvies
- ell, ella, vostè canvia
- nosaltres canviem
- vosaltres canvieu
- ells, elles, vostès canvien
Imperfet Imperfect
- jo canviava
- tu canviaves
- ell, ella, vostè canviava
- nosaltres canviàvem
- vosaltres canviàveu
- ells, elles, vostès canviaven
Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)
- jo vaig canviar
- tu vas canviar
- ell, ella, vostè va canviar
- nosaltres vam canviar
- vosaltres vau canviar
- ells, elles, vostès van canviar
Also: vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Simple past (written)
- jo canvií
- tu canviares
- ell, ella, vostè canvià
- nosaltres canviàrem
- vosaltres canviàreu
- ells, elles, vostès canviaren
Futur Future
- jo canviaré
- tu canviaràs
- ell, ella, vostè canviarà
- nosaltres canviarem
- vosaltres canviareu
- ells, elles, vostès canviaran
Condicional Conditional
- jo canviaria
- tu canviaries
- ell, ella, vostè canviaria
- nosaltres canviaríem
- vosaltres canviaríeu
- ells, elles, vostès canviarien
Perfet Present perfect
- jo he canviat
- tu has canviat
- ell, ella, vostè ha canviat
- nosaltres hem canviat
- vosaltres heu canviat
- ells, elles, vostès han canviat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo havia canviat
- tu havies canviat
- ell, ella, vostè havia canviat
- nosaltres havíem canviat
- vosaltres havíeu canviat
- ells, elles, vostès havien canviat
Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior
- jo vaig haver canviat
- tu vas haver canviat
- ell, ella, vostè va haver canviat
- nosaltres vam haver canviat
- vosaltres vau haver canviat
- ells, elles, vostès van haver canviat
Passat anterior Past anterior
- jo haguí canviat
- tu hagueres canviat
- ell, ella, vostè hagué canviat
- nosaltres haguérem canviat
- vosaltres haguéreu canviat
- ells, elles, vostès hagueren canviat
Futur perfet Future perfect
- jo hauré canviat
- tu hauràs canviat
- ell, ella, vostè haurà canviat
- nosaltres haurem canviat
- vosaltres haureu canviat
- ells, elles, vostès hauran canviat
Condicional perfet Conditional perfect
- jo hauria canviat
- tu hauries canviat
- ell, ella, vostè hauria canviat
- nosaltres hauríem canviat
- vosaltres hauríeu canviat
- ells, elles, vostès haurien canviat
Subjuntiu Subjunctive
Present Present
- jo canviï
- tu canviïs
- ell, ella, vostè canviï
- nosaltres canviem
- vosaltres canvieu
- ells, elles, vostès canviïn
Imperfet Imperfect
- jo canviés
- tu canviessis
- ell, ella, vostè canviés
- nosaltres canviéssim
- vosaltres canviéssiu
- ells, elles, vostès canviessin
Perfet Perfect
- jo hagi canviat
- tu hagis canviat
- ell, ella, vostè hagi canviat
- nosaltres hàgim canviat
- vosaltres hàgiu canviat
- ells, elles, vostès hagin canviat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo hagués canviat
- tu haguessis canviat
- ell, ella, vostè hagués canviat
- nosaltres haguéssim canviat
- vosaltres haguéssiu canviat
- ells, elles, vostès haguessin canviat
Imperatiu Imperative
Imperatiu Imperative
- tu canvia
- vostè canviï
- nosaltres canviem
- vosaltres canvieu
- vostès canviïn
Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).
Verbs conjugated like estudiar