Conjugaison du verbe canviar
canviar = changer
- Verbe de la 1re conjugaison (-ar), régulier
- Gérondif : canviant
- Participe : canviat, canviada, canviats, canviades
-
Se conjugue comme estudiar
Le radical se termine par une voyelle : le subjonctif prend un tréma (estudiï, continuï).
Indicatiu Indicatif
Present Présent
- jo canvio
- tu canvies
- ell, ella, vostè canvia
- nosaltres canviem
- vosaltres canvieu
- ells, elles, vostès canvien
Imperfet Imparfait
- jo canviava
- tu canviaves
- ell, ella, vostè canviava
- nosaltres canviàvem
- vosaltres canviàveu
- ells, elles, vostès canviaven
Passat perifràstic Passé périphrastique (le passé courant)
- jo vaig canviar
- tu vas canviar
- ell, ella, vostè va canviar
- nosaltres vam canviar
- vosaltres vau canviar
- ells, elles, vostès van canviar
Aussi : vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Passé simple (écrit)
- jo canvií
- tu canviares
- ell, ella, vostè canvià
- nosaltres canviàrem
- vosaltres canviàreu
- ells, elles, vostès canviaren
Futur Futur
- jo canviaré
- tu canviaràs
- ell, ella, vostè canviarà
- nosaltres canviarem
- vosaltres canviareu
- ells, elles, vostès canviaran
Condicional Conditionnel
- jo canviaria
- tu canviaries
- ell, ella, vostè canviaria
- nosaltres canviaríem
- vosaltres canviaríeu
- ells, elles, vostès canviarien
Perfet Passé composé
- jo he canviat
- tu has canviat
- ell, ella, vostè ha canviat
- nosaltres hem canviat
- vosaltres heu canviat
- ells, elles, vostès han canviat
Plusquamperfet Plus-que-parfait
- jo havia canviat
- tu havies canviat
- ell, ella, vostè havia canviat
- nosaltres havíem canviat
- vosaltres havíeu canviat
- ells, elles, vostès havien canviat
Passat anterior perifràstic Passé antérieur périphrastique
- jo vaig haver canviat
- tu vas haver canviat
- ell, ella, vostè va haver canviat
- nosaltres vam haver canviat
- vosaltres vau haver canviat
- ells, elles, vostès van haver canviat
Passat anterior Passé antérieur
- jo haguí canviat
- tu hagueres canviat
- ell, ella, vostè hagué canviat
- nosaltres haguérem canviat
- vosaltres haguéreu canviat
- ells, elles, vostès hagueren canviat
Futur perfet Futur antérieur
- jo hauré canviat
- tu hauràs canviat
- ell, ella, vostè haurà canviat
- nosaltres haurem canviat
- vosaltres haureu canviat
- ells, elles, vostès hauran canviat
Condicional perfet Conditionnel passé
- jo hauria canviat
- tu hauries canviat
- ell, ella, vostè hauria canviat
- nosaltres hauríem canviat
- vosaltres hauríeu canviat
- ells, elles, vostès haurien canviat
Subjuntiu Subjonctif
Present Présent
- jo canviï
- tu canviïs
- ell, ella, vostè canviï
- nosaltres canviem
- vosaltres canvieu
- ells, elles, vostès canviïn
Imperfet Imparfait
- jo canviés
- tu canviessis
- ell, ella, vostè canviés
- nosaltres canviéssim
- vosaltres canviéssiu
- ells, elles, vostès canviessin
Perfet Passé
- jo hagi canviat
- tu hagis canviat
- ell, ella, vostè hagi canviat
- nosaltres hàgim canviat
- vosaltres hàgiu canviat
- ells, elles, vostès hagin canviat
Plusquamperfet Plus-que-parfait
- jo hagués canviat
- tu haguessis canviat
- ell, ella, vostè hagués canviat
- nosaltres haguéssim canviat
- vosaltres haguéssiu canviat
- ells, elles, vostès haguessin canviat
Imperatiu Impératif
Imperatiu Impératif
- tu canvia
- vostè canviï
- nosaltres canviem
- vosaltres canvieu
- vostès canviïn
Formes du catalan central, selon la norme de l’Institut d’Estudis Catalans (orthographe de 2017).
Verbes qui se conjuguent comme estudiar