Conjugation of formar

formar = to form, to train

  • First-conjugation verb (-ar), regular
  • Gerund : formant
  • Past participle : format, formada, formats, formades
  • Conjugated like cantar

Indicatiu Indicative

Present Present

  • jo formo
  • tu formes
  • ell, ella, vostè forma
  • nosaltres formem
  • vosaltres formeu
  • ells, elles, vostès formen

Imperfet Imperfect

  • jo formava
  • tu formaves
  • ell, ella, vostè formava
  • nosaltres formàvem
  • vosaltres formàveu
  • ells, elles, vostès formaven

Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)

  • jo vaig formar
  • tu vas formar
  • ell, ella, vostè va formar
  • nosaltres vam formar
  • vosaltres vau formar
  • ells, elles, vostès van formar

Also: vares, vàrem, vàreu, varen.

Passat simple Simple past (written)

  • jo formí
  • tu formares
  • ell, ella, vostè formà
  • nosaltres formàrem
  • vosaltres formàreu
  • ells, elles, vostès formaren

Futur Future

  • jo formaré
  • tu formaràs
  • ell, ella, vostè formarà
  • nosaltres formarem
  • vosaltres formareu
  • ells, elles, vostès formaran

Condicional Conditional

  • jo formaria
  • tu formaries
  • ell, ella, vostè formaria
  • nosaltres formaríem
  • vosaltres formaríeu
  • ells, elles, vostès formarien

Perfet Present perfect

  • jo he format
  • tu has format
  • ell, ella, vostè ha format
  • nosaltres hem format
  • vosaltres heu format
  • ells, elles, vostès han format

Plusquamperfet Pluperfect

  • jo havia format
  • tu havies format
  • ell, ella, vostè havia format
  • nosaltres havíem format
  • vosaltres havíeu format
  • ells, elles, vostès havien format

Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior

  • jo vaig haver format
  • tu vas haver format
  • ell, ella, vostè va haver format
  • nosaltres vam haver format
  • vosaltres vau haver format
  • ells, elles, vostès van haver format

Passat anterior Past anterior

  • jo haguí format
  • tu hagueres format
  • ell, ella, vostè hagué format
  • nosaltres haguérem format
  • vosaltres haguéreu format
  • ells, elles, vostès hagueren format

Futur perfet Future perfect

  • jo hauré format
  • tu hauràs format
  • ell, ella, vostè haurà format
  • nosaltres haurem format
  • vosaltres haureu format
  • ells, elles, vostès hauran format

Condicional perfet Conditional perfect

  • jo hauria format
  • tu hauries format
  • ell, ella, vostè hauria format
  • nosaltres hauríem format
  • vosaltres hauríeu format
  • ells, elles, vostès haurien format

Subjuntiu Subjunctive

Present Present

  • jo formi
  • tu formis
  • ell, ella, vostè formi
  • nosaltres formem
  • vosaltres formeu
  • ells, elles, vostès formin

Imperfet Imperfect

  • jo formés
  • tu formessis
  • ell, ella, vostè formés
  • nosaltres forméssim
  • vosaltres forméssiu
  • ells, elles, vostès formessin

Perfet Perfect

  • jo hagi format
  • tu hagis format
  • ell, ella, vostè hagi format
  • nosaltres hàgim format
  • vosaltres hàgiu format
  • ells, elles, vostès hagin format

Plusquamperfet Pluperfect

  • jo hagués format
  • tu haguessis format
  • ell, ella, vostè hagués format
  • nosaltres haguéssim format
  • vosaltres haguéssiu format
  • ells, elles, vostès haguessin format

Imperatiu Imperative

Imperatiu Imperative

  • tu forma
  • vostè formi
  • nosaltres formem
  • vosaltres formeu
  • vostès formin

Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).

Verbs conjugated like cantar