Indicatiu Indicatif
Present Présent
- jo formo
- tu formes
- ell, ella, vostè forma
- nosaltres formem
- vosaltres formeu
- ells, elles, vostès formen
Imperfet Imparfait
- jo formava
- tu formaves
- ell, ella, vostè formava
- nosaltres formàvem
- vosaltres formàveu
- ells, elles, vostès formaven
Passat perifràstic Passé périphrastique (le passé courant)
- jo vaig formar
- tu vas formar
- ell, ella, vostè va formar
- nosaltres vam formar
- vosaltres vau formar
- ells, elles, vostès van formar
Aussi : vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Passé simple (écrit)
- jo formí
- tu formares
- ell, ella, vostè formà
- nosaltres formàrem
- vosaltres formàreu
- ells, elles, vostès formaren
Futur Futur
- jo formaré
- tu formaràs
- ell, ella, vostè formarà
- nosaltres formarem
- vosaltres formareu
- ells, elles, vostès formaran
Condicional Conditionnel
- jo formaria
- tu formaries
- ell, ella, vostè formaria
- nosaltres formaríem
- vosaltres formaríeu
- ells, elles, vostès formarien
Perfet Passé composé
- jo he format
- tu has format
- ell, ella, vostè ha format
- nosaltres hem format
- vosaltres heu format
- ells, elles, vostès han format
Plusquamperfet Plus-que-parfait
- jo havia format
- tu havies format
- ell, ella, vostè havia format
- nosaltres havíem format
- vosaltres havíeu format
- ells, elles, vostès havien format
Passat anterior perifràstic Passé antérieur périphrastique
- jo vaig haver format
- tu vas haver format
- ell, ella, vostè va haver format
- nosaltres vam haver format
- vosaltres vau haver format
- ells, elles, vostès van haver format
Passat anterior Passé antérieur
- jo haguí format
- tu hagueres format
- ell, ella, vostè hagué format
- nosaltres haguérem format
- vosaltres haguéreu format
- ells, elles, vostès hagueren format
Futur perfet Futur antérieur
- jo hauré format
- tu hauràs format
- ell, ella, vostè haurà format
- nosaltres haurem format
- vosaltres haureu format
- ells, elles, vostès hauran format
Condicional perfet Conditionnel passé
- jo hauria format
- tu hauries format
- ell, ella, vostè hauria format
- nosaltres hauríem format
- vosaltres hauríeu format
- ells, elles, vostès haurien format
Subjuntiu Subjonctif
Present Présent
- jo formi
- tu formis
- ell, ella, vostè formi
- nosaltres formem
- vosaltres formeu
- ells, elles, vostès formin
Imperfet Imparfait
- jo formés
- tu formessis
- ell, ella, vostè formés
- nosaltres forméssim
- vosaltres forméssiu
- ells, elles, vostès formessin
Perfet Passé
- jo hagi format
- tu hagis format
- ell, ella, vostè hagi format
- nosaltres hàgim format
- vosaltres hàgiu format
- ells, elles, vostès hagin format
Plusquamperfet Plus-que-parfait
- jo hagués format
- tu haguessis format
- ell, ella, vostè hagués format
- nosaltres haguéssim format
- vosaltres haguéssiu format
- ells, elles, vostès haguessin format
Imperatiu Impératif
Imperatiu Impératif
- tu forma
- vostè formi
- nosaltres formem
- vosaltres formeu
- vostès formin
Formes du catalan central, selon la norme de l’Institut d’Estudis Catalans (orthographe de 2017).
Verbes qui se conjuguent comme cantar