Indicatiu Indicatif
Present Présent
- jo accepto
- tu acceptes
- ell, ella, vostè accepta
- nosaltres acceptem
- vosaltres accepteu
- ells, elles, vostès accepten
Imperfet Imparfait
- jo acceptava
- tu acceptaves
- ell, ella, vostè acceptava
- nosaltres acceptàvem
- vosaltres acceptàveu
- ells, elles, vostès acceptaven
Passat perifràstic Passé périphrastique (le passé courant)
- jo vaig acceptar
- tu vas acceptar
- ell, ella, vostè va acceptar
- nosaltres vam acceptar
- vosaltres vau acceptar
- ells, elles, vostès van acceptar
Aussi : vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Passé simple (écrit)
- jo acceptí
- tu acceptares
- ell, ella, vostè acceptà
- nosaltres acceptàrem
- vosaltres acceptàreu
- ells, elles, vostès acceptaren
Futur Futur
- jo acceptaré
- tu acceptaràs
- ell, ella, vostè acceptarà
- nosaltres acceptarem
- vosaltres acceptareu
- ells, elles, vostès acceptaran
Condicional Conditionnel
- jo acceptaria
- tu acceptaries
- ell, ella, vostè acceptaria
- nosaltres acceptaríem
- vosaltres acceptaríeu
- ells, elles, vostès acceptarien
Perfet Passé composé
- jo he acceptat
- tu has acceptat
- ell, ella, vostè ha acceptat
- nosaltres hem acceptat
- vosaltres heu acceptat
- ells, elles, vostès han acceptat
Plusquamperfet Plus-que-parfait
- jo havia acceptat
- tu havies acceptat
- ell, ella, vostè havia acceptat
- nosaltres havíem acceptat
- vosaltres havíeu acceptat
- ells, elles, vostès havien acceptat
Passat anterior perifràstic Passé antérieur périphrastique
- jo vaig haver acceptat
- tu vas haver acceptat
- ell, ella, vostè va haver acceptat
- nosaltres vam haver acceptat
- vosaltres vau haver acceptat
- ells, elles, vostès van haver acceptat
Passat anterior Passé antérieur
- jo haguí acceptat
- tu hagueres acceptat
- ell, ella, vostè hagué acceptat
- nosaltres haguérem acceptat
- vosaltres haguéreu acceptat
- ells, elles, vostès hagueren acceptat
Futur perfet Futur antérieur
- jo hauré acceptat
- tu hauràs acceptat
- ell, ella, vostè haurà acceptat
- nosaltres haurem acceptat
- vosaltres haureu acceptat
- ells, elles, vostès hauran acceptat
Condicional perfet Conditionnel passé
- jo hauria acceptat
- tu hauries acceptat
- ell, ella, vostè hauria acceptat
- nosaltres hauríem acceptat
- vosaltres hauríeu acceptat
- ells, elles, vostès haurien acceptat
Subjuntiu Subjonctif
Present Présent
- jo accepti
- tu acceptis
- ell, ella, vostè accepti
- nosaltres acceptem
- vosaltres accepteu
- ells, elles, vostès acceptin
Imperfet Imparfait
- jo acceptés
- tu acceptessis
- ell, ella, vostè acceptés
- nosaltres acceptéssim
- vosaltres acceptéssiu
- ells, elles, vostès acceptessin
Perfet Passé
- jo hagi acceptat
- tu hagis acceptat
- ell, ella, vostè hagi acceptat
- nosaltres hàgim acceptat
- vosaltres hàgiu acceptat
- ells, elles, vostès hagin acceptat
Plusquamperfet Plus-que-parfait
- jo hagués acceptat
- tu haguessis acceptat
- ell, ella, vostè hagués acceptat
- nosaltres haguéssim acceptat
- vosaltres haguéssiu acceptat
- ells, elles, vostès haguessin acceptat
Imperatiu Impératif
Imperatiu Impératif
- tu accepta
- vostè accepti
- nosaltres acceptem
- vosaltres accepteu
- vostès acceptin
Formes du catalan central, selon la norme de l’Institut d’Estudis Catalans (orthographe de 2017).
Verbes qui se conjuguent comme cantar