Conjugation of menjar
menjar = to eat
- First-conjugation verb (-ar), regular
- Gerund : menjant
- Past participle : menjat, menjada, menjats, menjades
The j becomes g before e and i (mengem, mengi).
Indicatiu Indicative
Present Present
- jo menjo
- tu menges
- ell, ella, vostè menja
- nosaltres mengem
- vosaltres mengeu
- ells, elles, vostès mengen
Imperfet Imperfect
- jo menjava
- tu menjaves
- ell, ella, vostè menjava
- nosaltres menjàvem
- vosaltres menjàveu
- ells, elles, vostès menjaven
Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)
- jo vaig menjar
- tu vas menjar
- ell, ella, vostè va menjar
- nosaltres vam menjar
- vosaltres vau menjar
- ells, elles, vostès van menjar
Also: vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Simple past (written)
- jo mengí
- tu menjares
- ell, ella, vostè menjà
- nosaltres menjàrem
- vosaltres menjàreu
- ells, elles, vostès menjaren
Futur Future
- jo menjaré
- tu menjaràs
- ell, ella, vostè menjarà
- nosaltres menjarem
- vosaltres menjareu
- ells, elles, vostès menjaran
Condicional Conditional
- jo menjaria
- tu menjaries
- ell, ella, vostè menjaria
- nosaltres menjaríem
- vosaltres menjaríeu
- ells, elles, vostès menjarien
Perfet Present perfect
- jo he menjat
- tu has menjat
- ell, ella, vostè ha menjat
- nosaltres hem menjat
- vosaltres heu menjat
- ells, elles, vostès han menjat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo havia menjat
- tu havies menjat
- ell, ella, vostè havia menjat
- nosaltres havíem menjat
- vosaltres havíeu menjat
- ells, elles, vostès havien menjat
Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior
- jo vaig haver menjat
- tu vas haver menjat
- ell, ella, vostè va haver menjat
- nosaltres vam haver menjat
- vosaltres vau haver menjat
- ells, elles, vostès van haver menjat
Passat anterior Past anterior
- jo haguí menjat
- tu hagueres menjat
- ell, ella, vostè hagué menjat
- nosaltres haguérem menjat
- vosaltres haguéreu menjat
- ells, elles, vostès hagueren menjat
Futur perfet Future perfect
- jo hauré menjat
- tu hauràs menjat
- ell, ella, vostè haurà menjat
- nosaltres haurem menjat
- vosaltres haureu menjat
- ells, elles, vostès hauran menjat
Condicional perfet Conditional perfect
- jo hauria menjat
- tu hauries menjat
- ell, ella, vostè hauria menjat
- nosaltres hauríem menjat
- vosaltres hauríeu menjat
- ells, elles, vostès haurien menjat
Subjuntiu Subjunctive
Present Present
- jo mengi
- tu mengis
- ell, ella, vostè mengi
- nosaltres mengem
- vosaltres mengeu
- ells, elles, vostès mengin
Imperfet Imperfect
- jo mengés
- tu mengessis
- ell, ella, vostè mengés
- nosaltres mengéssim
- vosaltres mengéssiu
- ells, elles, vostès mengessin
Perfet Perfect
- jo hagi menjat
- tu hagis menjat
- ell, ella, vostè hagi menjat
- nosaltres hàgim menjat
- vosaltres hàgiu menjat
- ells, elles, vostès hagin menjat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo hagués menjat
- tu haguessis menjat
- ell, ella, vostè hagués menjat
- nosaltres haguéssim menjat
- vosaltres haguéssiu menjat
- ells, elles, vostès haguessin menjat
Imperatiu Imperative
Imperatiu Imperative
- tu menja
- vostè mengi
- nosaltres mengem
- vosaltres mengeu
- vostès mengin
Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).
Verbs conjugated like menjar