Indicatiu Indicative
Present Present
- jo mato
- tu mates
- ell, ella, vostè mata
- nosaltres matem
- vosaltres mateu
- ells, elles, vostès maten
Imperfet Imperfect
- jo matava
- tu mataves
- ell, ella, vostè matava
- nosaltres matàvem
- vosaltres matàveu
- ells, elles, vostès mataven
Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)
- jo vaig matar
- tu vas matar
- ell, ella, vostè va matar
- nosaltres vam matar
- vosaltres vau matar
- ells, elles, vostès van matar
Also: vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Simple past (written)
- jo matí
- tu matares
- ell, ella, vostè matà
- nosaltres matàrem
- vosaltres matàreu
- ells, elles, vostès mataren
Futur Future
- jo mataré
- tu mataràs
- ell, ella, vostè matarà
- nosaltres matarem
- vosaltres matareu
- ells, elles, vostès mataran
Condicional Conditional
- jo mataria
- tu mataries
- ell, ella, vostè mataria
- nosaltres mataríem
- vosaltres mataríeu
- ells, elles, vostès matarien
Perfet Present perfect
- jo he matat
- tu has matat
- ell, ella, vostè ha matat
- nosaltres hem matat
- vosaltres heu matat
- ells, elles, vostès han matat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo havia matat
- tu havies matat
- ell, ella, vostè havia matat
- nosaltres havíem matat
- vosaltres havíeu matat
- ells, elles, vostès havien matat
Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior
- jo vaig haver matat
- tu vas haver matat
- ell, ella, vostè va haver matat
- nosaltres vam haver matat
- vosaltres vau haver matat
- ells, elles, vostès van haver matat
Passat anterior Past anterior
- jo haguí matat
- tu hagueres matat
- ell, ella, vostè hagué matat
- nosaltres haguérem matat
- vosaltres haguéreu matat
- ells, elles, vostès hagueren matat
Futur perfet Future perfect
- jo hauré matat
- tu hauràs matat
- ell, ella, vostè haurà matat
- nosaltres haurem matat
- vosaltres haureu matat
- ells, elles, vostès hauran matat
Condicional perfet Conditional perfect
- jo hauria matat
- tu hauries matat
- ell, ella, vostè hauria matat
- nosaltres hauríem matat
- vosaltres hauríeu matat
- ells, elles, vostès haurien matat
Subjuntiu Subjunctive
Present Present
- jo mati
- tu matis
- ell, ella, vostè mati
- nosaltres matem
- vosaltres mateu
- ells, elles, vostès matin
Imperfet Imperfect
- jo matés
- tu matessis
- ell, ella, vostè matés
- nosaltres matéssim
- vosaltres matéssiu
- ells, elles, vostès matessin
Perfet Perfect
- jo hagi matat
- tu hagis matat
- ell, ella, vostè hagi matat
- nosaltres hàgim matat
- vosaltres hàgiu matat
- ells, elles, vostès hagin matat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo hagués matat
- tu haguessis matat
- ell, ella, vostè hagués matat
- nosaltres haguéssim matat
- vosaltres haguéssiu matat
- ells, elles, vostès haguessin matat
Imperatiu Imperative
Imperatiu Imperative
- tu mata
- vostè mati
- nosaltres matem
- vosaltres mateu
- vostès matin
Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).
Verbs conjugated like cantar