Conjugaison du verbe matar

matar = tuer

  • Verbe de la 1re conjugaison (-ar), régulier
  • Gérondif : matant
  • Participe : matat, matada, matats, matades
  • Se conjugue comme cantar

Indicatiu Indicatif

Present Présent

  • jo mato
  • tu mates
  • ell, ella, vostè mata
  • nosaltres matem
  • vosaltres mateu
  • ells, elles, vostès maten

Imperfet Imparfait

  • jo matava
  • tu mataves
  • ell, ella, vostè matava
  • nosaltres matàvem
  • vosaltres matàveu
  • ells, elles, vostès mataven

Passat perifràstic Passé périphrastique (le passé courant)

  • jo vaig matar
  • tu vas matar
  • ell, ella, vostè va matar
  • nosaltres vam matar
  • vosaltres vau matar
  • ells, elles, vostès van matar

Aussi : vares, vàrem, vàreu, varen.

Passat simple Passé simple (écrit)

  • jo matí
  • tu matares
  • ell, ella, vostè matà
  • nosaltres matàrem
  • vosaltres matàreu
  • ells, elles, vostès mataren

Futur Futur

  • jo mataré
  • tu mataràs
  • ell, ella, vostè matarà
  • nosaltres matarem
  • vosaltres matareu
  • ells, elles, vostès mataran

Condicional Conditionnel

  • jo mataria
  • tu mataries
  • ell, ella, vostè mataria
  • nosaltres mataríem
  • vosaltres mataríeu
  • ells, elles, vostès matarien

Perfet Passé composé

  • jo he matat
  • tu has matat
  • ell, ella, vostè ha matat
  • nosaltres hem matat
  • vosaltres heu matat
  • ells, elles, vostès han matat

Plusquamperfet Plus-que-parfait

  • jo havia matat
  • tu havies matat
  • ell, ella, vostè havia matat
  • nosaltres havíem matat
  • vosaltres havíeu matat
  • ells, elles, vostès havien matat

Passat anterior perifràstic Passé antérieur périphrastique

  • jo vaig haver matat
  • tu vas haver matat
  • ell, ella, vostè va haver matat
  • nosaltres vam haver matat
  • vosaltres vau haver matat
  • ells, elles, vostès van haver matat

Passat anterior Passé antérieur

  • jo haguí matat
  • tu hagueres matat
  • ell, ella, vostè hagué matat
  • nosaltres haguérem matat
  • vosaltres haguéreu matat
  • ells, elles, vostès hagueren matat

Futur perfet Futur antérieur

  • jo hauré matat
  • tu hauràs matat
  • ell, ella, vostè haurà matat
  • nosaltres haurem matat
  • vosaltres haureu matat
  • ells, elles, vostès hauran matat

Condicional perfet Conditionnel passé

  • jo hauria matat
  • tu hauries matat
  • ell, ella, vostè hauria matat
  • nosaltres hauríem matat
  • vosaltres hauríeu matat
  • ells, elles, vostès haurien matat

Subjuntiu Subjonctif

Present Présent

  • jo mati
  • tu matis
  • ell, ella, vostè mati
  • nosaltres matem
  • vosaltres mateu
  • ells, elles, vostès matin

Imperfet Imparfait

  • jo matés
  • tu matessis
  • ell, ella, vostè matés
  • nosaltres matéssim
  • vosaltres matéssiu
  • ells, elles, vostès matessin

Perfet Passé

  • jo hagi matat
  • tu hagis matat
  • ell, ella, vostè hagi matat
  • nosaltres hàgim matat
  • vosaltres hàgiu matat
  • ells, elles, vostès hagin matat

Plusquamperfet Plus-que-parfait

  • jo hagués matat
  • tu haguessis matat
  • ell, ella, vostè hagués matat
  • nosaltres haguéssim matat
  • vosaltres haguéssiu matat
  • ells, elles, vostès haguessin matat

Imperatiu Impératif

Imperatiu Impératif

  • tu mata
  • vostè mati
  • nosaltres matem
  • vosaltres mateu
  • vostès matin

Formes du catalan central, selon la norme de l’Institut d’Estudis Catalans (orthographe de 2017).

Verbes qui se conjuguent comme cantar