Conjugaison du verbe menjar

menjar = manger

  • Verbe de la 1re conjugaison (-ar), régulier
  • Gérondif : menjant
  • Participe : menjat, menjada, menjats, menjades

Le j devient g devant e et i (mengem, mengi).

Indicatiu Indicatif

Present Présent

  • jo menjo
  • tu menges
  • ell, ella, vostè menja
  • nosaltres mengem
  • vosaltres mengeu
  • ells, elles, vostès mengen

Imperfet Imparfait

  • jo menjava
  • tu menjaves
  • ell, ella, vostè menjava
  • nosaltres menjàvem
  • vosaltres menjàveu
  • ells, elles, vostès menjaven

Passat perifràstic Passé périphrastique (le passé courant)

  • jo vaig menjar
  • tu vas menjar
  • ell, ella, vostè va menjar
  • nosaltres vam menjar
  • vosaltres vau menjar
  • ells, elles, vostès van menjar

Aussi : vares, vàrem, vàreu, varen.

Passat simple Passé simple (écrit)

  • jo mengí
  • tu menjares
  • ell, ella, vostè menjà
  • nosaltres menjàrem
  • vosaltres menjàreu
  • ells, elles, vostès menjaren

Futur Futur

  • jo menjaré
  • tu menjaràs
  • ell, ella, vostè menjarà
  • nosaltres menjarem
  • vosaltres menjareu
  • ells, elles, vostès menjaran

Condicional Conditionnel

  • jo menjaria
  • tu menjaries
  • ell, ella, vostè menjaria
  • nosaltres menjaríem
  • vosaltres menjaríeu
  • ells, elles, vostès menjarien

Perfet Passé composé

  • jo he menjat
  • tu has menjat
  • ell, ella, vostè ha menjat
  • nosaltres hem menjat
  • vosaltres heu menjat
  • ells, elles, vostès han menjat

Plusquamperfet Plus-que-parfait

  • jo havia menjat
  • tu havies menjat
  • ell, ella, vostè havia menjat
  • nosaltres havíem menjat
  • vosaltres havíeu menjat
  • ells, elles, vostès havien menjat

Passat anterior perifràstic Passé antérieur périphrastique

  • jo vaig haver menjat
  • tu vas haver menjat
  • ell, ella, vostè va haver menjat
  • nosaltres vam haver menjat
  • vosaltres vau haver menjat
  • ells, elles, vostès van haver menjat

Passat anterior Passé antérieur

  • jo haguí menjat
  • tu hagueres menjat
  • ell, ella, vostè hagué menjat
  • nosaltres haguérem menjat
  • vosaltres haguéreu menjat
  • ells, elles, vostès hagueren menjat

Futur perfet Futur antérieur

  • jo hauré menjat
  • tu hauràs menjat
  • ell, ella, vostè haurà menjat
  • nosaltres haurem menjat
  • vosaltres haureu menjat
  • ells, elles, vostès hauran menjat

Condicional perfet Conditionnel passé

  • jo hauria menjat
  • tu hauries menjat
  • ell, ella, vostè hauria menjat
  • nosaltres hauríem menjat
  • vosaltres hauríeu menjat
  • ells, elles, vostès haurien menjat

Subjuntiu Subjonctif

Present Présent

  • jo mengi
  • tu mengis
  • ell, ella, vostè mengi
  • nosaltres mengem
  • vosaltres mengeu
  • ells, elles, vostès mengin

Imperfet Imparfait

  • jo mengés
  • tu mengessis
  • ell, ella, vostè mengés
  • nosaltres mengéssim
  • vosaltres mengéssiu
  • ells, elles, vostès mengessin

Perfet Passé

  • jo hagi menjat
  • tu hagis menjat
  • ell, ella, vostè hagi menjat
  • nosaltres hàgim menjat
  • vosaltres hàgiu menjat
  • ells, elles, vostès hagin menjat

Plusquamperfet Plus-que-parfait

  • jo hagués menjat
  • tu haguessis menjat
  • ell, ella, vostè hagués menjat
  • nosaltres haguéssim menjat
  • vosaltres haguéssiu menjat
  • ells, elles, vostès haguessin menjat

Imperatiu Impératif

Imperatiu Impératif

  • tu menja
  • vostè mengi
  • nosaltres mengem
  • vosaltres mengeu
  • vostès mengin

Formes du catalan central, selon la norme de l’Institut d’Estudis Catalans (orthographe de 2017).

Verbes qui se conjuguent comme menjar