Indicatiu Indicative
Present Present
- jo xerro
- tu xerres
- ell, ella, vostè xerra
- nosaltres xerrem
- vosaltres xerreu
- ells, elles, vostès xerren
Imperfet Imperfect
- jo xerrava
- tu xerraves
- ell, ella, vostè xerrava
- nosaltres xerràvem
- vosaltres xerràveu
- ells, elles, vostès xerraven
Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)
- jo vaig xerrar
- tu vas xerrar
- ell, ella, vostè va xerrar
- nosaltres vam xerrar
- vosaltres vau xerrar
- ells, elles, vostès van xerrar
Also: vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Simple past (written)
- jo xerrí
- tu xerrares
- ell, ella, vostè xerrà
- nosaltres xerràrem
- vosaltres xerràreu
- ells, elles, vostès xerraren
Futur Future
- jo xerraré
- tu xerraràs
- ell, ella, vostè xerrarà
- nosaltres xerrarem
- vosaltres xerrareu
- ells, elles, vostès xerraran
Condicional Conditional
- jo xerraria
- tu xerraries
- ell, ella, vostè xerraria
- nosaltres xerraríem
- vosaltres xerraríeu
- ells, elles, vostès xerrarien
Perfet Present perfect
- jo he xerrat
- tu has xerrat
- ell, ella, vostè ha xerrat
- nosaltres hem xerrat
- vosaltres heu xerrat
- ells, elles, vostès han xerrat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo havia xerrat
- tu havies xerrat
- ell, ella, vostè havia xerrat
- nosaltres havíem xerrat
- vosaltres havíeu xerrat
- ells, elles, vostès havien xerrat
Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior
- jo vaig haver xerrat
- tu vas haver xerrat
- ell, ella, vostè va haver xerrat
- nosaltres vam haver xerrat
- vosaltres vau haver xerrat
- ells, elles, vostès van haver xerrat
Passat anterior Past anterior
- jo haguí xerrat
- tu hagueres xerrat
- ell, ella, vostè hagué xerrat
- nosaltres haguérem xerrat
- vosaltres haguéreu xerrat
- ells, elles, vostès hagueren xerrat
Futur perfet Future perfect
- jo hauré xerrat
- tu hauràs xerrat
- ell, ella, vostè haurà xerrat
- nosaltres haurem xerrat
- vosaltres haureu xerrat
- ells, elles, vostès hauran xerrat
Condicional perfet Conditional perfect
- jo hauria xerrat
- tu hauries xerrat
- ell, ella, vostè hauria xerrat
- nosaltres hauríem xerrat
- vosaltres hauríeu xerrat
- ells, elles, vostès haurien xerrat
Subjuntiu Subjunctive
Present Present
- jo xerri
- tu xerris
- ell, ella, vostè xerri
- nosaltres xerrem
- vosaltres xerreu
- ells, elles, vostès xerrin
Imperfet Imperfect
- jo xerrés
- tu xerressis
- ell, ella, vostè xerrés
- nosaltres xerréssim
- vosaltres xerréssiu
- ells, elles, vostès xerressin
Perfet Perfect
- jo hagi xerrat
- tu hagis xerrat
- ell, ella, vostè hagi xerrat
- nosaltres hàgim xerrat
- vosaltres hàgiu xerrat
- ells, elles, vostès hagin xerrat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo hagués xerrat
- tu haguessis xerrat
- ell, ella, vostè hagués xerrat
- nosaltres haguéssim xerrat
- vosaltres haguéssiu xerrat
- ells, elles, vostès haguessin xerrat
Imperatiu Imperative
Imperatiu Imperative
- tu xerra
- vostè xerri
- nosaltres xerrem
- vosaltres xerreu
- vostès xerrin
Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).
Verbs conjugated like cantar