Indicatiu Indicative
Present Present
- jo xiulo
- tu xiules
- ell, ella, vostè xiula
- nosaltres xiulem
- vosaltres xiuleu
- ells, elles, vostès xiulen
Imperfet Imperfect
- jo xiulava
- tu xiulaves
- ell, ella, vostè xiulava
- nosaltres xiulàvem
- vosaltres xiulàveu
- ells, elles, vostès xiulaven
Passat perifràstic Periphrastic past (the everyday past)
- jo vaig xiular
- tu vas xiular
- ell, ella, vostè va xiular
- nosaltres vam xiular
- vosaltres vau xiular
- ells, elles, vostès van xiular
Also: vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Simple past (written)
- jo xiulí
- tu xiulares
- ell, ella, vostè xiulà
- nosaltres xiulàrem
- vosaltres xiulàreu
- ells, elles, vostès xiularen
Futur Future
- jo xiularé
- tu xiularàs
- ell, ella, vostè xiularà
- nosaltres xiularem
- vosaltres xiulareu
- ells, elles, vostès xiularan
Condicional Conditional
- jo xiularia
- tu xiularies
- ell, ella, vostè xiularia
- nosaltres xiularíem
- vosaltres xiularíeu
- ells, elles, vostès xiularien
Perfet Present perfect
- jo he xiulat
- tu has xiulat
- ell, ella, vostè ha xiulat
- nosaltres hem xiulat
- vosaltres heu xiulat
- ells, elles, vostès han xiulat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo havia xiulat
- tu havies xiulat
- ell, ella, vostè havia xiulat
- nosaltres havíem xiulat
- vosaltres havíeu xiulat
- ells, elles, vostès havien xiulat
Passat anterior perifràstic Periphrastic past anterior
- jo vaig haver xiulat
- tu vas haver xiulat
- ell, ella, vostè va haver xiulat
- nosaltres vam haver xiulat
- vosaltres vau haver xiulat
- ells, elles, vostès van haver xiulat
Passat anterior Past anterior
- jo haguí xiulat
- tu hagueres xiulat
- ell, ella, vostè hagué xiulat
- nosaltres haguérem xiulat
- vosaltres haguéreu xiulat
- ells, elles, vostès hagueren xiulat
Futur perfet Future perfect
- jo hauré xiulat
- tu hauràs xiulat
- ell, ella, vostè haurà xiulat
- nosaltres haurem xiulat
- vosaltres haureu xiulat
- ells, elles, vostès hauran xiulat
Condicional perfet Conditional perfect
- jo hauria xiulat
- tu hauries xiulat
- ell, ella, vostè hauria xiulat
- nosaltres hauríem xiulat
- vosaltres hauríeu xiulat
- ells, elles, vostès haurien xiulat
Subjuntiu Subjunctive
Present Present
- jo xiuli
- tu xiulis
- ell, ella, vostè xiuli
- nosaltres xiulem
- vosaltres xiuleu
- ells, elles, vostès xiulin
Imperfet Imperfect
- jo xiulés
- tu xiulessis
- ell, ella, vostè xiulés
- nosaltres xiuléssim
- vosaltres xiuléssiu
- ells, elles, vostès xiulessin
Perfet Perfect
- jo hagi xiulat
- tu hagis xiulat
- ell, ella, vostè hagi xiulat
- nosaltres hàgim xiulat
- vosaltres hàgiu xiulat
- ells, elles, vostès hagin xiulat
Plusquamperfet Pluperfect
- jo hagués xiulat
- tu haguessis xiulat
- ell, ella, vostè hagués xiulat
- nosaltres haguéssim xiulat
- vosaltres haguéssiu xiulat
- ells, elles, vostès haguessin xiulat
Imperatiu Imperative
Imperatiu Imperative
- tu xiula
- vostè xiuli
- nosaltres xiulem
- vosaltres xiuleu
- vostès xiulin
Central Catalan forms, following the Institut d’Estudis Catalans standard (2017 spelling).
Verbs conjugated like cantar