Conjugaison du verbe invertir
invertir = investir
- Verbe de la 3e conjugaison (-ir), régulier
- Gérondif : invertint
- Participe : invertit, invertida, invertits, invertides
-
Se conjugue comme servir
Verbe inchoatif : -eix- s’ajoute au radical au présent (serveixo, serveixes).
Indicatiu Indicatif
Present Présent
- jo inverteixo
- tu inverteixes
- ell, ella, vostè inverteix
- nosaltres invertim
- vosaltres invertiu
- ells, elles, vostès inverteixen
Imperfet Imparfait
- jo invertia
- tu inverties
- ell, ella, vostè invertia
- nosaltres invertíem
- vosaltres invertíeu
- ells, elles, vostès invertien
Passat perifràstic Passé périphrastique (le passé courant)
- jo vaig invertir
- tu vas invertir
- ell, ella, vostè va invertir
- nosaltres vam invertir
- vosaltres vau invertir
- ells, elles, vostès van invertir
Aussi : vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Passé simple (écrit)
- jo invertí
- tu invertires
- ell, ella, vostè invertí
- nosaltres invertírem
- vosaltres invertíreu
- ells, elles, vostès invertiren
Futur Futur
- jo invertiré
- tu invertiràs
- ell, ella, vostè invertirà
- nosaltres invertirem
- vosaltres invertireu
- ells, elles, vostès invertiran
Condicional Conditionnel
- jo invertiria
- tu invertiries
- ell, ella, vostè invertiria
- nosaltres invertiríem
- vosaltres invertiríeu
- ells, elles, vostès invertirien
Perfet Passé composé
- jo he invertit
- tu has invertit
- ell, ella, vostè ha invertit
- nosaltres hem invertit
- vosaltres heu invertit
- ells, elles, vostès han invertit
Plusquamperfet Plus-que-parfait
- jo havia invertit
- tu havies invertit
- ell, ella, vostè havia invertit
- nosaltres havíem invertit
- vosaltres havíeu invertit
- ells, elles, vostès havien invertit
Passat anterior perifràstic Passé antérieur périphrastique
- jo vaig haver invertit
- tu vas haver invertit
- ell, ella, vostè va haver invertit
- nosaltres vam haver invertit
- vosaltres vau haver invertit
- ells, elles, vostès van haver invertit
Passat anterior Passé antérieur
- jo haguí invertit
- tu hagueres invertit
- ell, ella, vostè hagué invertit
- nosaltres haguérem invertit
- vosaltres haguéreu invertit
- ells, elles, vostès hagueren invertit
Futur perfet Futur antérieur
- jo hauré invertit
- tu hauràs invertit
- ell, ella, vostè haurà invertit
- nosaltres haurem invertit
- vosaltres haureu invertit
- ells, elles, vostès hauran invertit
Condicional perfet Conditionnel passé
- jo hauria invertit
- tu hauries invertit
- ell, ella, vostè hauria invertit
- nosaltres hauríem invertit
- vosaltres hauríeu invertit
- ells, elles, vostès haurien invertit
Subjuntiu Subjonctif
Present Présent
- jo inverteixi
- tu inverteixis
- ell, ella, vostè inverteixi
- nosaltres invertim
- vosaltres invertiu
- ells, elles, vostès inverteixin
Imperfet Imparfait
- jo invertís
- tu invertissis
- ell, ella, vostè invertís
- nosaltres invertíssim
- vosaltres invertíssiu
- ells, elles, vostès invertissin
Perfet Passé
- jo hagi invertit
- tu hagis invertit
- ell, ella, vostè hagi invertit
- nosaltres hàgim invertit
- vosaltres hàgiu invertit
- ells, elles, vostès hagin invertit
Plusquamperfet Plus-que-parfait
- jo hagués invertit
- tu haguessis invertit
- ell, ella, vostè hagués invertit
- nosaltres haguéssim invertit
- vosaltres haguéssiu invertit
- ells, elles, vostès haguessin invertit
Imperatiu Impératif
Imperatiu Impératif
- tu inverteix
- vostè inverteixi
- nosaltres invertim
- vosaltres invertiu
- vostès inverteixin
Formes du catalan central, selon la norme de l’Institut d’Estudis Catalans (orthographe de 2017).
Verbes qui se conjuguent comme servir