Conjugaison du verbe negar

negar = nier

  • Verbe de la 1re conjugaison (-ar), régulier
  • Gérondif : negant
  • Participe : negat, negada, negats, negades
  • Se conjugue comme pagar

Le g devient gu devant e et i (paguem, pagui) pour garder le son [g].

Indicatiu Indicatif

Present Présent

  • jo nego
  • tu negues
  • ell, ella, vostè nega
  • nosaltres neguem
  • vosaltres negueu
  • ells, elles, vostès neguen

Imperfet Imparfait

  • jo negava
  • tu negaves
  • ell, ella, vostè negava
  • nosaltres negàvem
  • vosaltres negàveu
  • ells, elles, vostès negaven

Passat perifràstic Passé périphrastique (le passé courant)

  • jo vaig negar
  • tu vas negar
  • ell, ella, vostè va negar
  • nosaltres vam negar
  • vosaltres vau negar
  • ells, elles, vostès van negar

Aussi : vares, vàrem, vàreu, varen.

Passat simple Passé simple (écrit)

  • jo neguí
  • tu negares
  • ell, ella, vostè negà
  • nosaltres negàrem
  • vosaltres negàreu
  • ells, elles, vostès negaren

Futur Futur

  • jo negaré
  • tu negaràs
  • ell, ella, vostè negarà
  • nosaltres negarem
  • vosaltres negareu
  • ells, elles, vostès negaran

Condicional Conditionnel

  • jo negaria
  • tu negaries
  • ell, ella, vostè negaria
  • nosaltres negaríem
  • vosaltres negaríeu
  • ells, elles, vostès negarien

Perfet Passé composé

  • jo he negat
  • tu has negat
  • ell, ella, vostè ha negat
  • nosaltres hem negat
  • vosaltres heu negat
  • ells, elles, vostès han negat

Plusquamperfet Plus-que-parfait

  • jo havia negat
  • tu havies negat
  • ell, ella, vostè havia negat
  • nosaltres havíem negat
  • vosaltres havíeu negat
  • ells, elles, vostès havien negat

Passat anterior perifràstic Passé antérieur périphrastique

  • jo vaig haver negat
  • tu vas haver negat
  • ell, ella, vostè va haver negat
  • nosaltres vam haver negat
  • vosaltres vau haver negat
  • ells, elles, vostès van haver negat

Passat anterior Passé antérieur

  • jo haguí negat
  • tu hagueres negat
  • ell, ella, vostè hagué negat
  • nosaltres haguérem negat
  • vosaltres haguéreu negat
  • ells, elles, vostès hagueren negat

Futur perfet Futur antérieur

  • jo hauré negat
  • tu hauràs negat
  • ell, ella, vostè haurà negat
  • nosaltres haurem negat
  • vosaltres haureu negat
  • ells, elles, vostès hauran negat

Condicional perfet Conditionnel passé

  • jo hauria negat
  • tu hauries negat
  • ell, ella, vostè hauria negat
  • nosaltres hauríem negat
  • vosaltres hauríeu negat
  • ells, elles, vostès haurien negat

Subjuntiu Subjonctif

Present Présent

  • jo negui
  • tu neguis
  • ell, ella, vostè negui
  • nosaltres neguem
  • vosaltres negueu
  • ells, elles, vostès neguin

Imperfet Imparfait

  • jo negués
  • tu neguessis
  • ell, ella, vostè negués
  • nosaltres neguéssim
  • vosaltres neguéssiu
  • ells, elles, vostès neguessin

Perfet Passé

  • jo hagi negat
  • tu hagis negat
  • ell, ella, vostè hagi negat
  • nosaltres hàgim negat
  • vosaltres hàgiu negat
  • ells, elles, vostès hagin negat

Plusquamperfet Plus-que-parfait

  • jo hagués negat
  • tu haguessis negat
  • ell, ella, vostè hagués negat
  • nosaltres haguéssim negat
  • vosaltres haguéssiu negat
  • ells, elles, vostès haguessin negat

Imperatiu Impératif

Imperatiu Impératif

  • tu nega
  • vostè negui
  • nosaltres neguem
  • vosaltres negueu
  • vostès neguin

Formes du catalan central, selon la norme de l’Institut d’Estudis Catalans (orthographe de 2017).

Verbes qui se conjuguent comme pagar