Conjugaison du verbe negar
negar = nier
- Verbe de la 1re conjugaison (-ar), régulier
- Gérondif : negant
- Participe : negat, negada, negats, negades
-
Se conjugue comme pagar
Le g devient gu devant e et i (paguem, pagui) pour garder le son [g].
Indicatiu Indicatif
Present Présent
- jo nego
- tu negues
- ell, ella, vostè nega
- nosaltres neguem
- vosaltres negueu
- ells, elles, vostès neguen
Imperfet Imparfait
- jo negava
- tu negaves
- ell, ella, vostè negava
- nosaltres negàvem
- vosaltres negàveu
- ells, elles, vostès negaven
Passat perifràstic Passé périphrastique (le passé courant)
- jo vaig negar
- tu vas negar
- ell, ella, vostè va negar
- nosaltres vam negar
- vosaltres vau negar
- ells, elles, vostès van negar
Aussi : vares, vàrem, vàreu, varen.
Passat simple Passé simple (écrit)
- jo neguí
- tu negares
- ell, ella, vostè negà
- nosaltres negàrem
- vosaltres negàreu
- ells, elles, vostès negaren
Futur Futur
- jo negaré
- tu negaràs
- ell, ella, vostè negarà
- nosaltres negarem
- vosaltres negareu
- ells, elles, vostès negaran
Condicional Conditionnel
- jo negaria
- tu negaries
- ell, ella, vostè negaria
- nosaltres negaríem
- vosaltres negaríeu
- ells, elles, vostès negarien
Perfet Passé composé
- jo he negat
- tu has negat
- ell, ella, vostè ha negat
- nosaltres hem negat
- vosaltres heu negat
- ells, elles, vostès han negat
Plusquamperfet Plus-que-parfait
- jo havia negat
- tu havies negat
- ell, ella, vostè havia negat
- nosaltres havíem negat
- vosaltres havíeu negat
- ells, elles, vostès havien negat
Passat anterior perifràstic Passé antérieur périphrastique
- jo vaig haver negat
- tu vas haver negat
- ell, ella, vostè va haver negat
- nosaltres vam haver negat
- vosaltres vau haver negat
- ells, elles, vostès van haver negat
Passat anterior Passé antérieur
- jo haguí negat
- tu hagueres negat
- ell, ella, vostè hagué negat
- nosaltres haguérem negat
- vosaltres haguéreu negat
- ells, elles, vostès hagueren negat
Futur perfet Futur antérieur
- jo hauré negat
- tu hauràs negat
- ell, ella, vostè haurà negat
- nosaltres haurem negat
- vosaltres haureu negat
- ells, elles, vostès hauran negat
Condicional perfet Conditionnel passé
- jo hauria negat
- tu hauries negat
- ell, ella, vostè hauria negat
- nosaltres hauríem negat
- vosaltres hauríeu negat
- ells, elles, vostès haurien negat
Subjuntiu Subjonctif
Present Présent
- jo negui
- tu neguis
- ell, ella, vostè negui
- nosaltres neguem
- vosaltres negueu
- ells, elles, vostès neguin
Imperfet Imparfait
- jo negués
- tu neguessis
- ell, ella, vostè negués
- nosaltres neguéssim
- vosaltres neguéssiu
- ells, elles, vostès neguessin
Perfet Passé
- jo hagi negat
- tu hagis negat
- ell, ella, vostè hagi negat
- nosaltres hàgim negat
- vosaltres hàgiu negat
- ells, elles, vostès hagin negat
Plusquamperfet Plus-que-parfait
- jo hagués negat
- tu haguessis negat
- ell, ella, vostè hagués negat
- nosaltres haguéssim negat
- vosaltres haguéssiu negat
- ells, elles, vostès haguessin negat
Imperatiu Impératif
Imperatiu Impératif
- tu nega
- vostè negui
- nosaltres neguem
- vosaltres negueu
- vostès neguin
Formes du catalan central, selon la norme de l’Institut d’Estudis Catalans (orthographe de 2017).
Verbes qui se conjuguent comme pagar